Z życia przedszkola

2019/2020

2018/2019

2017/2018

wrzesien 2019

Bal z okazji "Dnia Przedszkolaka"

Bal dla przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W piątek 20 września 2019 r. w naszym Przedszkolu odbył się wielki bal z okazji „ Dnia Przedszkolaka”. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się różne postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, rycerzy, strażaka, Spider-Mana, tygryska, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Miłą niespodzianką dla dzieci okazały się bańki mydlane i różnego rodzaju zabawy. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie. Jednym słowem zabawa na 102!!!. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.

Wyjście gr. V "Jeżyki" do Szkoły Tańca

O tańcu nie da się pisać (…) taniec trzeba tańczyć.
Paulo Coelho
Dnia 04 września 2019 r. przedszkolaki z grupy V „ Jeżyki” wybrały się na wycieczkę do szkoły Tańca „Fame” w Dębicy. Na miejscu czekała wspaniała Pani instruktor Iwonka, która od razu porwała nas do tańca. Było dużo radości, zabawy i niezapomnianych wrażeń podczas wykonywania jakże trudnych ćwiczeń. Dziękujemy serdecznie Pani Iwonce za zaproszenie, prezenty i zarażenie nas pozytywną energią.

Urodzinki w grupie I "Pajacyki"

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W grupie "Pajacyki" we wrześniu urodziny obchodziły:
· Weroniczka
· Zosia
Wszystkie dzieci zaśpiewały głośne 100 lat i złożyły solenizantkom życzenia urodzinowe, a po życzeniach przyszedł czas na pyszny poczęstunek. Naszym solenizantkom życzymy Wszystkiego Najlepszego!!!

Pierwsza jesienna praca plastyczna

Jesień sprzyja rozwijaniu zdolności i zainteresowań, tyle dzieje się w przyrodzie! Jesienne drzewa zrzucają piękne kolorowe liście, dlatego też nasze przedszkolaki z grupy I "Pajacyki" postanowiły pomalować liście farbkami używając do tego swoich paluszków. Wykonanie pracy było niezwykle atrakcyjne.

Zabawy w ogrodzie przedszkolnym

Zbliżająca się jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i wyjątkowych widoków, dlatego też nasze przedszkolaki z grupy I "Pajacyki" udały się do ogrodu przedszkolnego, aby poszaleć wśród wielobarwnych liści. Dzieci również miały możliwość porysować kredą oraz pobawić się na tarasie przedszkolnym. Dzieci bawiły się wyśmienicie.

Weseli odkrywcy - to my!

Odkrywanie świata poprzez zabawy badawcze niewątpliwie pozytywnie wpływa na wielokierunkowy rozwój dziecka. W tym roku szkolnym - pod okiem specjalisty - nauczyciela biologii i chemii Pani mgr Jadwigi Płaczek będziemy obserwować i samodzielnie wykonywać szereg doświadczeń z zakresu fizyki, chemii i biologii. Na pierwszych zajęciach (24 września) z cyklu "Wesoły odkrywca" dzieci z wszystkich grup eksperymentowały z barwami. Przedszkolaki z ciekawością mieszały rozmaite substancje, a efekt ich eksperymentów budził zarówno uśmiech, jak i zaskoczenie. W październiku z przyjemnością odkryjemy kolejne tajemnice przyrody!

czerwiec 2019

"Niedźwiadki" w cukierni

Z czym kojarzy się lato? Dzieci z gr. IV w odpowiedzi na to pytanie bez wahania wymieniły dwie rzeczy: słońce i lody. Nową porę roku "Niedźwiadki" postanowiły przywitać w cukierni. Każdy zamówił porcję swoich ulubionych lodów i wspólnie z kolegami mógł przy stoliczku degustować ten typowo letni przysmak. Pyszne lody dla ochłody - to jeden z najlepszych sposobów na upały. Wyjście do cukierni było również okazją do przypomnienia sobie zasad obowiązujących podczas wyjść poza teren przedszkola oraz umiejętnego zachowania się w miejscach publicznych.

Żegnamy Przedszkole

"Tu w tym przedszkolu dobrze nam było,
Lecz niestety, to co dobre się skończyło.
Dość zabawy, czas do pracy-
Dziś mówimy my - starszacy-
Żegnaj, żegnaj nam przedszkole”.
Czerwiec to najweselszy miesiąc roku dla wszystkich dzieci. Z niecierpliwością czekamy na upragnione wakacje! W naszym przedszkolu uroczyste zakończenie roku odbyło się 18 czerwca . Zakończenie było wyjątkowe. W tym dniu żegnaliśmy dzieci, które w większości były z nami od samego początku. Rozpoczynały one edukację jako 3-latki i przeszły cały czteroletni tryb edukacyjny w placówce. Przez cztery lata śledziliśmy ich postępy, widzieliśmy jak rosły i się rozwijały. Kilka lat wspólnych zabaw i zajęć, szybko minęło, aż nadszedł pożegnań. Grupa V „Jeżyki” na zakończenie przedszkola zaprezentowały występ artystyczny w którym śpiewały piosenki, tańczyły oraz recytowały wiersze. Po występach wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ukończenie przedszkola oraz prezenty. Życzymy Wam wielu sukcesów i spełnienia marzeń, oraz wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji!.

Dzień Mleka

„Pij mleko od rana – zabawa udana!
Pij mleko w południe – a będzie Ci cudnie!
Pij mleko wieczorkiem – a zaśniesz z humorkiem!
14 czerwca chcąc zachęcić nasze przedszkolaki do picia mleka postanowiliśmy świętować „Dzień Mleka”. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na biało a dzieci z grupy III „Motylki zabrały nas do krainy mleka, oraz konkurencji z udziałem tego jakże wartościowego składnika w naszej diecie. Jednak mleko to nie tylko jego czysta postać. Nasz dzień mleka to też produkty mleczne, produkty mleko zastępcze oraz nauka o zwierzętach, które dają mleko. Dlatego też nie zabrakło konkrecji, w której dzieci miały za zadanie rozpoznać, co to za produkt za pomocą zmysłu smaku oraz wypić jak najszybciej mleko za pomocą słomki Po smakowitym początku przyszedł czas, na dalszą część zabaw a między innymi na część praktyczną, czyli dojenie krówki. Posłużyły nam do tego gumowe rękawiczki. Było przy tym sporo śmiechu:) Cieszymy się, że z takiego wspaniałego dnia wszyscy są zadowoleni. To fantastyczne połączenie doskonałej zabawy, niezwykłego wydarzenia, dużej porcji wiedzy przekazanej w odpowiedniej lekkiej dla dzieci formie. I właśnie o to chodzi. Niech każdy dzień będzie wyjątkowy.

Wycieczka "Pajacyków" do Zabajki.

Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem oraz odwagą wyruszyły na wycieczkę do Mini ZOO w Zabajce. Dzieci mogły zobaczyć kucyki, osiołki, lamy, kozy, strusie, perliczki, ciekawe gatunki kur i kaczek. Niektóre zwierzęta dzieci widziały po raz pierwszy. Kolejną atrakcją była przejażdżka bryczką i na kucyku. Wielką radość sprawiło również dzieciom wspólne biesiadowanie przy kiełbasce z grilla. Po niedługiej przerwie na przedszkolaki czekała jeszcze jedna atrakcja - harce na placu zabaw. "Pajacyki" zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciły do przedszkola. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

Turniej szachowy.

Dnia 13.06.2019r. w naszym przedszkolu odbył się przedszkolny III letni Turniej Szachowy pod okiem Pana Mariusza Bachurskiego. W rozgrywkach udział wzięła grupa V „Jeżyki”. Po rozegraniu kilkunastu partii spośród 27 uczestników wyłoniona najlepszych.
Oto nasi Mistrzowie Szachownicy:
I miejsce – Maksymilian Ś.
II miejsce –Kacper S.
III miejsce – Wojciech B.
Tuż za podium uplasowali się:
IV miejsce – Leon L.
V miejsce – Filip K.
IV miejsce – Mikołaj D.
VII miejsce – Natalka P.
VIII miejsce – Karolina P.
Wszyscy zawodnicy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami, precyzją i wiedzą szachową. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodycze. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie z mobilną filharmonią pt. „Chopin, Moniuszko i inne chłopaki czyli nasza kadra”.

W dniu 12.06.2019r. w naszym przedszkolu gościliśmy Mobilną Filharmonię z Rzeszowa. Podczas koncertu ,,Chopin, Moniuszko i inne chłopaki, czyli nasza kadra” Mobilna filharmonia zaprosiła nas w podróż po polskich drogach. Poznawaliśmy wybitnych polskich kompozytorów dawnych i współczesnych, którzy do dziś z powodzeniem reprezentują Polskę na międzynarodowych arenach, od Żelazowej Woli, przez Moskwę, Paryż aż po Hollywood! W naszym przedszkolu było dziś bardzo poważnie, ale i zabawnie. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem słuchali kolejnych utworów oraz opowieści z nimi związanych. Była to prawdziwa uczta dla uszu!

Przedszkolaki na musicalu

Dnia 6.06.2019r, dzieci z grup "Pajacyki", "Biedronki" i "Motylki" udały się do kina Kosmos na musical profilaktyczny "Co w trawie piszczy - czyli w grupie siła". Twórcy musicalu zwrócili uwagę, że dziś w czasach zapotrzebowania na akceptację i tolerancję należy wiedzieć, że "inność każdego z nas" tak naprawdę wcale nie jest wadą. Przedszkolaki obejrzały przygody mieszkańców łąki, którzy udowodnili, że chociaż bardzo się od siebie różnią to tylko wspólnymi siłami mogą pokonać wszelkie trudności i dokonać czegoś naprawdę wielkiego. Pomysłowe kostiumy, poruszająca muzyka i znakomity wokal aktorów zachwycił małych widzów, którzy żywo uczestniczyli w musicalu.

Zawody Sportowe

Dnia 07.06.2019r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zawodach zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 9. Zawody sportowe odbyły się na stadionie sportowym Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy i brały w nim udział dzieci z grupy III „Motylki” oraz grupy V „Jeżyki”. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem brały udział we wszystkich konkurencjach: biegały, zbierały woreczki, pokonywały tory przeszkód. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w poszczególnych konkurencjach. Liczyła się radość i zabawa, a także fakt że możemy brać udział w sportowej zabawie na świeżym powietrzu. Za udział w zawodach wszystkie przedszkolaki dostały piękne kolorowanki. Bardzo dziękujemy.

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa a dzieci bawiły się wspaniale. Dzień obfitował w liczne atrakcje: pokaz multimedialny „Świat dinozaurów”, rzucanie do celu, zabawy i konkursy, tańce przy muzyce, malowanie twarzy oraz smakowanie lodów. Nie zabrakło też wesołych zabaw na świeżym powietrzu, szczególnie przypadło dzieciom do gustu tworzenie pięknych malunków na chodniku kolorowymi kredami. Na zakończenie dnia każdy otrzymał od przedszkola małą niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

Dnia 06.06.2019r grupa III „Motylki” i grupa V „Jeżyki” wyruszyły na wycieczkę do najstarszej kopali soli w Polsce, do Bochni. Celem wycieczki było poznanie historii dotyczącej powstania kopalni. W solnych podziemiach na dzieci czekało moc atrakcji. Po przyjeździe na miejsce w małych grupkach zjechały windą ponad 200 metrów pod powierzchnię ziemi. Wielką frajdę sprawił im przejazd podziemną kolejką. Zadziwione wędrowały podziemnymi korytarzami, oglądały solne kalafiory, bałwany, piękne rzeźby, podziemne wyrobiska, groty, i kaplicę. Później odbyły podróż w dawne wieki i poznały historyczne narzędzia, urządzenia, sposoby wydobywania soli oraz trudną i niebezpieczną pracę górników i koni. Dzieci spotkały na swojej drodze górnika średniowiecznego i współczesnego oraz poznały legendę pierścienia św. Kingi. Następnie odpoczywały i bawiły się na podziemnym placu zabaw oraz boisku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki, wrócili do przedszkola z uśmiechem na twarzy.

maj 2019

Wycieczka do pizzerii

Dzieci z grupy "Pajacyki" wybrały się na wycieczkę do pizzerii "Pappas". Celem wycieczki było zapoznanie ze sposobem przyrządzania pizzy oraz wyglądem i wyposażeniem pizzerii. Przedszkolaki dowiedziały się z jakich składników składa się ciasto, z czego robiony jest sos oraz jak wygląda piec do wypiekania. Następnie "Pajacyki" pod bacznym okiem pani przygotowującej pizzę w "Pappasie" zabrały się do robienia własnych pizz. Rozciągały ciasto, smarowały sosem pomidorowym, posypywały serem, a następnie komponowały dodatki według własnego uznania. Przedszkolaki bardzo poważnie potraktowały zadanie i w wielkim skupieniu zajęły się pracą. Kiedy pizze piekły się w gorącym piecu, dzieci miały czas na harce na placu zabaw. Po upieczeniu przedszkolaki przystąpiły do degustacji własnych wyrobów. Wszystkie wypieki wyszły doskonale. Maluchy jadły je z wielkim apetytem. Wycieczka była bardzo udana - "Pajacyki" wróciły do przedszkola zmęczone, ale szczęśliwe.

Poznajemy Pomorze

Realizując Plan Roczny Przedszkola "Piękna Nasza Polska Cała" w miesiącu maju przedszkolaki poznawały Pomorze. Podsumowując wiadomości z tego regionu, 24 maja dzieci grupy "Biedronek" zaprosiły wszystkich przedszkolaków na montaż muzyczno-taneczny, zainspirowany szumem morskich fal, z wykorzystaniem niebieskich wstążek oraz woalu. Następnie przedstawiły bajkę ,, O rybaku i złotej rybce’’, pięknie śpiewały piosenki o bogactwach morza i marynarzach. Wprowadziły wszystkich w chwile marzeń o zbliżających się wakacjach.

Dzień Mamy i Taty w grupie IV

W tym roku "Niedźwiadki" świętowały Dzień Mamy i Taty pod hasłem "Na wesoło, na sportowo". Dwie drużyny: Czerwonych i Niebieskich rywalizowały o główną nagrodę pokonując szereg konkurencji. Pierwszym wyzwaniem było odnalezienie przez mamy swojego portretu autorstwa dzieci w galerii pt. "Nasze mamy". Zadaniem tatusiów było wykonanie samolotu z papieru - zdobywał punkt ten, który poszybował najdalej. Było również rzucanie do celu, wyścig z pingpongiem na łyżce, konkurencje sprawnościowe "Obróć koc" i "Biegające kółko". Rodzice rozpoznawali swe pociechy schowane za parawanem po dłoniach. Na koniec spotkania - w podziękowaniu za wspólnie spędzony czas - "Niedźwiadki" dedykowały Rodzicom z okazji ich święta piosenkę i wiersz oraz wręczyły podarunek: czterolistną koniczynkę dla Mamy i podkowę dla Taty - na szczęście!

Dzień Mamy i Taty w grupie "Pajacyki"

W poniedziałek - 27 maja dzieci z grupy Pajacyki zaprosiły swoich Rodziców na spotkanie z okazji ich święta pod hasłem "Wesołe zabawy z Mamą i Tatą". Rodzice i dzieci brały czynny udział w zabawach i konkurencjach sportowych, rywalizując i bawiąc się jednocześnie. W nagrodę za każdą konkurencję rodzice otrzymali medal Super Mamy i Super Taty, a ich pociechy pyszne lizaki. Po wspólnych zabawach przedszkolaki pięknie wyrecytowały wiersz i zaśpiewały piosenkę dla swoich Rodziców oraz wręczyły im drobne upominki. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy Rodzicom za czynny udział w spotkaniu!

Portret mojej rodziny widziany oczami dzieci z grupy III "Motylki"

20 maja dzieci z grupy trzeciej w ramach tygodnia o rodzinie, postanowiły namalować swoją rodzinę kolorową kredą na chodniku. Dzieci w grupie III już wiedzą jak istotną rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzina i bliskie relacje pomiędzy członkami rodziny. Zapraszamy do galerii prac.

Wycieczka do Pacanowa

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie to jedno z ciekawszych miejsc na mapie Polski. Od kilku lat przyciąga miłośników mądrych i pouczających bajek - takich jak nasze przedszkolaki. 20.05 dzieci z gr. II i IV miały okazję zwiedzić ten niezwykły obiekt i spotkać tu swoich ulubionych bohaterów. Dzięki nowoczesnym multimediom nasi mali turyści mogli przenieść się na kilka chwil w kolorowy i magiczny świat bajek. Po zwiedzeniu wystawy był czas na pyszny obiadek w prawdziwej restauracji, jak również wesołe zabawy w przepięknym ogrodzie otaczającym Centrum Bajki.swą pasją zarażali kolejne pokolenia.

Dzień Uśmiechu

„Wszyscy mali oraz duzi mają uśmiech dziś na buzi. Każdy dzisiaj to pamięta buzia ma być uśmiechnięta!” Pomysłodawcą” Dnia Uśmiechu” jest Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi – „smiley face”. Symbol – „smiley face” – reprezentuje dokładnie to, co chcemy jak najczęściej widzieć u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech. Uśmiech w każdym człowieku wywołuje radość, a radość to jedna z emocji pozytywnych, która towarzyszy nam w życiu. Dlatego i my w naszym przedszkolu, pięknie ubrani na żółto postanowiliśmy świętować „Dzień Uśmiechu”, który odbył się 17 maja. W tym dniu dzieci z grupy III „Motylki” wystąpiły w krótkiej inscenizacji pod tytułem „Uśmiechnij się” oraz zarażały nas uśmiechem podczas konkurencji w zakątkach uśmiechu (zakątku wiedzy, doświadczeń i ruchu), między innymi dzieci układały puzzle z uśmiechniętą buzią, robiły śmieszne miny podczas konkurencji „ U fotografa” tak, aby rozśmieszyć całą publiczność, piły sok z cytryny bez skrzywionej miny podczas konkurencji „ Cytrynowy uśmiech”, aby zdobyć order uśmiechu, wykonywały eksperyment pt. „Tęcza na talerzu” z wykorzystaniem cukierków Skitles. A na zakończenie zatańczyły taniec szczęścia podczas zabawy muzyczno- ruchowej „Krasnoludek”. Następnie w salach zajęć każda z grup wykonała różnymi technikami plastycznymi słoneczko z uśmiechniętą buzią- symbolem tego uśmiechniętego dnia pełnego wrażeń.

"Niedźwiadki" u "Morsów"

14 maja dzieci z gr. IV "Niedźwiadki" udały się z rewizytą do Zespołu Ludowego "Morsy", który mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu w marcu b.r. przy okazji prezentacji regionu Podkarpacia. Grupa znanych dębickich muzyków zaprosiła nas do swej siedziby w budynku byłego Gimnazjum nr 4 przy ul. Wyrobka. Założycielka i liderka zespołu - Pani Sylwia Murdza - Chrobak (odznaczona wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. Uskrzydlony, Żagle Kultury, Zasłużeni dla Miasta Dębica, Lady D. Podkarpacia) w ciekawy sposób opowiedziała nam o wieloletniej działalności "Morsów", o występach dla wielu znanych ludzi m.in. dla Jana Pawła II, spotkaniach ze słynnymi aktorami, politykami, podróżach krajowych i zagranicznych. Panie z zespołu zaprezentowały stroje ludowe, w których występują. Nie mogło się obyć bez wspólnego śpiewu. Muzykalność i zapał śpiewaczy "Niedźwiadków" został zauważony i doceniony przez profesjonalistów. Spotkanie z Zespołem Ludowym promującym i kultywującym nasz rodzimy folklor było bardzo pouczające. Dziękując za ciepłe przyjęcie, życzymy by swą pasją zarażali kolejne pokolenia.

W bibliotece

Co roku od 7 do 14 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym czasie odbywa się wiele ciekawych imprez adresowanych również do najmłodszych czytelników. Dzieci z gr. IV korzystając z zaproszenia gościnnych Pań z filii Biblioteki Miejskiej przy ul. Rzeszowskiej wzięły udział w zajęciach biblioterapeutycznych dotyczących emocji. Ich tematem była złość omawiana na podstawie książki pt. "Jestem wściekły" autorstwa Geisler Dagmar. Nasze "Niedźwiadki" poprzez ćwiczenia i zabawę dowiedziały się jak radzić sobie ze złością.

kwiecień 2019

Dzień Flagi

30.04.2019 r. grupa III „ Motylki” wybrała się do Szkoły Podstawowej nr 3, aby wraz z innymi przedszkolakami uczestniczyć w happeningu zorganizowanym przez Burmistrza Miasta Dębicy Pana Mariusza Szewczyka oraz Panią Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1 z okazji Święta Flagi i Tańców Narodowych pod hasłem: „Poznaj swój kraj, bo Polska jest piękna”. Podczas zabawy prowadzonej przez Panią Anetą Berczyk przedszkolaki w czasie podróży pociągiem mogły zapoznać się z różnymi regionami Polski, jak również zatańczyć „Krakowiaczka” Na zakończenie uroczystości rozwinięta została długa biało – czerwona flaga, która uwieczniła całą uroczystość. Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie i dzień pełen wrażeń!!

Wycieczka do Rzeszowa

29.04 dzieci z gr. II i IV wybrały się na wycieczkę do "CafeSłodziak" w Rzeszowie. Wizyta w tym przytulnym miejscu zaczęła się od wesołej zabawy na ponad stumetrowym placu zabaw. Celem głównym wycieczki był udział w warsztatach nt. zdrowego odżywiania. Pod okiem pracowników kawiarni dzieci stworzyły piramidę zdrowego żywienia, a następnie - z wybranych przez siebie składników przygotowały sałatkę owocową. Po degustacji samodzielnie sporządzonego smakołyku dzieci z nową energią wróciły na plac zabaw. Na koniec do zabawy dołączył Minionek, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Pełni miłych, witaminowych wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do przedszkola.

"Pajacyki" w Fabryce Czekolady

25 kwietnia dzieci z grupy "Pajacyki" odwiedziły Fabrykę Czekolady Coco de Mer w Rzeszowie. Na miejscu przedszkolaki wzięły udział w czekoladowych warsztatach. Każde dziecko zostało ubrane w fartuszek oraz dużą, białą czapkę jak przystało na prawdziwego cukiernika i samodzielnie wykonało własną tabliczkę czekolady oraz malowało "czekoladowe" kwiatki. Następnie dzieci poznały etapy powstawania czekolady i specyfikę pracy cukiernika. Po warsztatach przedszkolaki wspólnie bawiły się na ogromnej sali zabaw wypełnionej przeróżnymi atrakcjami. Dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale z mnóstwem pozytywnych wrażeń i uśmiechem na buźkach.

"Wędrówki po kraju - Mazowsze"

Realizując Plan Roczny Przedszkola "Piękna Nasza Polska Cała" w miesiącu kwietniu przedszkolaki poznawały Mazowsze. Z tej okazji 16 kwietnia dzieci z najmłodszej grupy "Pajacyki" przybliżyły ten region pozostałym przedszkolakom zapraszając je do "regionalnej telewizji" na program "Wędrówki po kraju - Mazowsze", następnie przedstawiły legendę o powstaniu Warszawy "Wars i Sawa", pięknie śpiewały piosenki o Warszawie i odtańczyły brawurowo Polkę Warszawską.

Dzień Ziemi

Ziemia to nasz dom, o który musimy dbać od najmłodszych lat. Z okazji dorocznego Dnia Ziemi gr. IV i V przedstawiły kolegom i koleżankom inscenizację o kłopotach zagrożonej zniszczeniem naszej planety. Po ich występie przypomnieliśmy sobie "Kodeks Małego Ekologa". Dzieci ślubowały, że będą dbać o Ziemię, szanując rośliny, zwierzęta, wodę, segregując śmieci. Po obejrzeniu filmiku edukacyjnego pt. "Dzieci, segregujcie śmieci" przyszła pora na zastosowanie wiadomości w praktyce - chętni wrzucali śmieci do odpowiednich pojemników. Przedstawiciele poszczególnych grup mogli zdobyć odznakę "Superbohatera Ziemi" za rozwiązanie ekologicznego zadania przy tablicy interaktywnej. Budzenie wśród dzieci współodpowiedzialności i poczucia troski za stan środowiska to niewątpliwie jedno z ważniejszych zadań we współczesnej edukacji.

Międzyprzedszkolna Gra Ekologiczna

10 kwietnia w Przedszkolu Miejskim nr. 4 w ,,Eko Ogrodzie Małych Odkrywców” odbyła się Międzyprzedszkolna gra ekologiczno-terenowa pod hasłem „Tropem Wiosny", pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Dębica Mariusza Szewczyka. Celem gry było kształtowanie postaw proekologicznych oraz rozwijanie troski, o jakość życia na Ziemi. Dzieci podążając po ,,Eko – ogrodzie” śladami Wiosny odwiedzały zakątki: wiedzy, doświadczenia i ruchu , wykonując zadania czekające tam na nich. W finale gry wszystkie dzieci przywitały „Panią Wiosnę” i obejrzeli piękny program artystyczny. Nad prawidłowym przebiegiem gry czuwało powołane przez organizatorów jury. Nasze przedszkole reprezentowała drużyna z grupy III „ Motylki”: Laura i Łucja W., Igor N. i Szymon H. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny "Krajobrazy Polskie"

Dnia 11.04.2019r. w Przedszkolu Miejskim Nr 10 w Dębicy odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Krajobrazy polskie”. Przedszkolaki w placówce malowały farbami na podobraziach wybrany przez siebie krajobraz Polski. Nasze przedszkole reprezentowała Laura W. z gr. III „Motylki”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne upominki. Dodatkowo nasza uczestniczka otrzymała wyróżnienie. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych oraz wrażliwości estetycznej dzieci, odzwierciedlenie w formie plastycznej uroków naszego kraju.

Dzień Naleśnika

Naleśniki mają długą historię i prawdopodobnie powstały w wielu różnych miejscach. Dzień naleśnika, inaczej „Pancake Day” to nic innego jak angielski odpowiednik tłustego czwartku. W Wielkiej Brytanii oczywiście, tradycyjną potrawą w tym dniu są naleśniki, muszą być cienkie, posypane drobno mielonym cukrem, skropione sokiem z cytryny lub polane rozpuszczoną czekoladą. Naleśniki to jedno z ulubionych dań dzieci w dodatku proste i szybkie do zrobienia. Ktoś kiedyś powiedział, że „naleśniki są kopertami, którym z pełnym zaufaniem powierzyć można każdą treść”. Dlatego też i my w przedszkolu 08.04.2019 r, obchodziliśmy ich dzień. A był to dzień, który dzieci zapamiętają, jako dzień słodkiej zabawy. Podczas obchodów „ Dnia Naleśnika” nasze przedszkolaki mieli okazję zapoznać się z historią naleśników, obejrzeć krótki występ w wykonaniu dzieci z grupy III„ Motylki”, oraz brać udział w konkurencjach ruchowych, takich jak „bieg z patelnią”, czy „zwijamy naleśniki”. Oczywiście punktem kulminacyjnym w tym dniu były zajęcia kulinarne. Dzieci w swoich grupach przygotowały nadzienie do naleśników: np. bananowo – czekoladowe, z serka twarogowego oraz ozdabiały według swoich pomysłów. Na koniec była najprzyjemniejsza część, czyli degustacja.

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

Zalet czytania dzieciom jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając najmłodszym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie. Pragnąc rozbudzić w naszych wychowankach zainteresowania czytelnicze nasze przedszkole włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci przypadającego 2 kwietnia. W tym dniu dzieci przyniosły swoją ulubioną książeczkę i mogły zaprezentować ją Kolegom i Koleżankom. Grupa IV zorganizowała spotkanie edukacyjne, podczas którego była mowa o tym, jak powstaje książka oraz jakie są zasady korzystania z książek. Bajkowe postacie deklamowały wiersze o książkach, a goście mieli możliwość wykazania się znajomością literatury dziecięcej. Pani Dyrektor - dając dobry przykład - przeczytała wszystkim fragment książki J. Brzechwy. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie będą zawsze patrzeć na książki jak na "mądrych, wiernych przyjaciół".

Teatrzyk pt. „ Jaś i Małgosia ekologiczna opowieść”

W czwartek 4 kwietnia gościliśmy w naszej placówce Teatr "Tomcio", który przedstawił dzieciom bajkę "Jaś i Małgosia ekologiczna opowieść". W fabułę tradycyjnego spektaklu wplecione zostały pojęcia związane z ochroną przyrody. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły inne losy tytułowych bohaterów. Tym razem Jaś i Małgosia nie szanowali przyrody: łamali gałęzie, deptali kwiaty i pozostawiali śmieci w lesie. Na szczęście, na straży ochrony przyrody stali.... dobra czarownica i dobry wilk, którzy pokazali dzieciom jak należy właściwie postępować. Wszystko zakończyło się szczęśliwie. Przedstawienie było lekcją proekologicznych zachowań, podczas której mogliśmy obejrzeć barwne postacie oraz usłyszeć wesołe piosenki.

Mini przegląd teatralny w Szkole Podstawowej nr 5

Dnia 03.04.2019 roku przedszkolaki z grupy V „ Jeżyki” uczestniczyły w Mini przeglądzie teatralnym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w tworzeniu małych form teatralnych, ukazanie dzieciom piękna i magii teatru, kształtowanie wrażliwości estetycznej przez kontakt z twórczością dla dzieci. Nasze przedszkole reprezentowali Martynka S., Natalka P., Bartłomiej D., Kacperek S. oraz Leon L., którzy przedstawili inscenizacje teatralną pantomimy pt. „Kleszcze”.

marzec 2019

W poszukiwaniu Pani Wiosny "Wiosenne Podchody"

Kalendarzowa Wiosna przybyła do nas 21 marca. Tego dnia wszystkie dzieci przybyły do przedszkola ubrane w ulubione kolory wiosny - żółty, czerwony, zielony, pomarańczowy i niebieski. Pani Wiosna przygotowała dla dzieci na ten dzień zabawę w „Podchody” w ogrodzie przedszkolnym, z drogą pełną kwiatów, zadań i map. Dzieci z ogromnym zaangażowanie odnajdowały wszystkie kwiaty i wskazówki, aby dotrzeć na miejsce. Po wykonaniu zadań, Pani Wiosna zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy oraz tańca. Były zabawy ruchowe i sprawnościowe jak „Kolorowe kłębki”, „Wypuszczanie motylka”., „ Do celu” czy „Przeciąganie liny „Wiosna-Zima”. Na zakończenie Pani Wiosna rozdała każdej grupie wiosenne medale, sadzonki kwiatów oraz zaprosiła do pochodu wokół przedszkola. Dzieci w radosnych nastrojach wróciły do przedszkola.

Spotkanie z Filharmonią Mobilną pt. "Muzyczny Gwiazdozbiór"

W dniu 19.03.2019r w naszym przedszkolu gościliśmy Mobilną Filharmonię z Rzeszowa. W towarzystwie wiosennej aury dzieci poznały sylwetki wielkich kompozytorów, oraz ich najważniejsze dzieła. Dzieci odkryły tajemnice, dzięki którym ich kompozycje do dnia dzisiejszego zachwycają publiczność w salach koncertowych na świecie. Na koniec niektóre dzieci miały możliwość wypróbować swój talent muzyczny podejmując się gry na klarnecie.

MIędzynarodowy Dzień Słońca w grupie Pajacyków

18 marca w grupie "Pajacyków" królowały zabawy ze Słońcem w roli głównej. Na początku przedszkolaki, miały za zadanie odszukać żółty kolor w sali, wśród przedmiotów, ubrań czy zabawek, następnie rozwiązywały żółte zagadki słowne, odgadywały także za pomocą zmysłu dotyku, co żółtego znajduje się w magicznym worku. Były także tańce z wstążkami i słoneczne zabawy ruchowe przy muzyce. W następnej części zajęć, dzieci wysłuchały opowiadania „O żółtej kredce”, która była inspiracją do wykonania pięknej pracy plastycznej. W tym dniu w naszej grupie było bardzo słonecznie!

Wiosenny ogródek Pajacyków

Wiosna to doskonała pora roku, aby rozbudzić zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stwarza bowiem sprzyjające warunki do prowadzenia obserwacji i poznania cyklu rozwojowego roślin oraz warunków potrzebnych do ich wzrostu. Dlatego dzieci z grupy "Pajacyki" założyły zielony ogródek w którym pojawiły się: rzeżucha, bazylia, majeranek, koperek, fasola oraz szafirki, stokrotki, hiacynty. Każdy przedszkolak posiał i podlał nasionka swojego pomidora, a następnie umieścił je na parapecie mając za zadanie pielęgnowanie swojej roślinki. Będziemy uważnie obserwować czyja wyrośnie pierwsza.

Łamańce językowe

Dnia 12.03.2019r w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałam Integracyjnymi w Dębicy odbył się III Logopedyczny konkurs recytatorski pt. „ Łamańce językowe w Strasznym Zamczysku”. W konkursie wzięło udział 22 uczestników, dzieci 6 letnie z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z Dębicy, którzy dzielnie „łamali” sobie język. Nasze przedszkole reprezentowała Martynka S. z grupy V „ Jeżyki”, która recytowała wiesz „ Kleszcze”, zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Podkarpacie

Zgodnie z Planem Rocznym Przedszkola w bieżącym roku poznajemy poszczególne regiony naszej Ojczyzny. W marcu przyszedł czas na Podkarpacie. Jest ono szczególnie bliskie naszemu sercu, gdyż tutaj mieszkamy, oraz tutaj znajduje się nasze przedszkole. Z tej okazji dzieci z grupy IV Niedźwiadki innym grupom przedszkolnym przybliżyły ten rejon poprzez multimedialną prezentację oraz występ słowno- muzyczny. Do przedszkola zostali zaproszenie również specjalni goście- Zespół Ludowy MORSY, który uświetnił ten dzień występem prezentującym muzykę ludową Podkarpacia. Dziękujemy za wizytę przybyłym gościom!

Olimpiada Sportowa.

W dniu 05.03.2019 r. dzieci z naszego przedszkola z gr V „ Jeżyki” brały udział w olimpiadzie sportowej organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 9 w Dębicy. Dzieci brały udział w czterech konkurencjach sprawnościowo- szybkościowych oraz w towarzyszącym olimpiadzie konkursie plastycznym. Grupa V „ Jeżyki” zajęła IV miejsce, a Wiktoria W. zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym. Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń, a także radosne.

Dzień Kobiet w przedszkolu.

8 marca, czyli „Dzień Kobiet” to święto obchodzone, jako wyraz szacunku dla płci pięknej. Ma ono radosny charakter, a większość pań uwielbia ten dzień. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Z tego też względu przedszkolaki z naszego przedszkola w tym dniu w szczególny sposób uczciły to święto. Mali panowie z grupy III„ Motylki” i V„ Jeżyki”, zaprezentowali dla wszystkich pań pracujących w przedszkolu oraz swoich koleżanek z wszystkich grup, krótki program artystyczny, składający się z wierszyków, piosenek, a także tańców. Nie zabrakło również wyborów miss wśród naszych małych pań, a także cukierków i kwiatów. W tym wyjątkowym czasie z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

Konkurs plastyczny „ Zima, wiosna, lato jesień - każda pora skarby niesie”.

Dnia 01.03.2019r w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałam Integracyjnymi w Dębicy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem: „ Zima, wiosna, lato, jesień - każda pora skarby niesie”. W konkursie tym wzięły udział dzieci 5-6 letnie z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z Dębicy. Nasze przedszkole reprezentowała Milenka R. z grupy V „ Jeżyki”, która zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Luty 2019

Bal Karnawałowy

27 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci poprzebierane były za ulubione postacie z bajek i nie tylko. Można było spotkać królewny, wróżki, policjantów, strażaków, piłkarzy, Spider- Mana…. i wiele innych postaci. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość oraz śmiech. W czasie balu odbyła się również sesja zdjęciowa, podczas której zostały uwiecznione na pamiątkę wspaniałe przebrania naszych wychowanków. Cały bal przebiegł w miłej, wesołej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Już od dzisiaj z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszym przedszkolu.

Dzień Dinozaura w grupie "Pajacyki"

26 luty to Dzień Dinozaura - w tym dniu dzieci z grupy "Pajacyki" obchodziły święto tych prehistorycznych stworzeń. Dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się jak żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Następnie wykonywały różne zadania, rozwiązywały zagadki, odbijały w masie solnej figurki dinozaurów tworząc skamieliny. Na zakończenie uczestniczyły w zabawach ruchowych przy dźwiękach piosenek o dinozaurach oczywiście ! Po raz kolejny okazało się, że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty.

Walentynki 2019

Od około dwudziestu lat Walentynki na dobre zagościły w polskim kalendarzu. To zapożyczone z zagranicy święto dotyczy nie tylko zakochanych... Jego koncepcja została rozszerzona i obecnie ma służyć jako święto dla wszystkich tych, którzy pragną wyrazić swoją miłość do bliskich, w tym do członków rodziny. Walentynki to dzień dobrych uczuć. Chcąc okazać przyjaźń i serdeczność kolegom i koleżankom, dzieci z gr. IV przygotowały krótki występ okolicznościowy. Wiersze i piosenki przeplatane były ciekawostkami nt. patrona święta - biskupa Walentego, nt. serca i różnych znaczeń słów "kocham cię" dawniej. Dzieci ze śmiechem powtarzały "kocham cię" w wielu językach, nawet po chińsku. Wesoło jest bawić się razem z kolegami, więc nie mogło się obyć bez "serduszkowych" konkursów. Bo - jak śpiewali gospodarze spotkania - "my się po prostu lubimy, chłopaki i dziewczyny i kochamy cały świat, to przywilej naszych lat!"

Mobilna Filharmonia

8 lutego gościliśmy w przedszkolu muzyków, którzy przygotowali dla nas audycję pt. "Bale nie tylko w karnawale". Dowiedzieliśmy się, do jakiej muzyki tańczono na królewskich dworach i do jakiej bawią się dziś na słynnych karnawałach w Rio de Janeiro i w Wenecji. Co odważniejsi mogli zatańczyć do muzyki na żywo oraz przymierzyć prawdziwą wenecką maskę. Zapoznaliśmy się również z jednym z największych instrumentów dętych- fagotem. Audycja była bardzo pouczająca. Niecierpliwie czekamy na następną.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Dnia 11 lutego obchodzimy Europejski dzień numeru alarmowego 112. To numer alarmowy, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, dlatego tak ważne jest zapoznanie dzieci z tym numerem. W erze smartfonów oraz iPadów, już najmłodsze dzieci oswojone z technologiami są w stanie wybrać z telefonu numer alarmowy. W dniu 07.02.2019r. obchodziliśmy dzień europejskiego numeru alarmowego 112 . Tego dnia dzieci z grupy V „Jeżyki” wystąpiły w inscenizacji pt. „ 112 ratuje życie”. Na początku dzieci przypomniały i utrwaliły sobie numery telefonów alarmowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorem (trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy). W tym dniu gościliśmy w naszym przedszkolu pana Szymona Chłościńskiego oraz pana Fabiana Nowaka ratowników medycznych z dębickiego szpitala. Panowie wyjaśnili na czym polega praca ratownika i co należy zrobić w przypadku skaleczenia się czy złamania kończyn. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Nasi podopieczni poznali również wyposażenie torby ratownika medycznego oraz zobaczyli jak wygląda strój, w którym ratownicy pracują na co dzień. Na zakończenie spotkania przedszkolaki zadawały pytania oraz otrzymały od panów ratowników naklejki, a od pani karty pracy z łamigłówkami dotyczącymi numeru alarmowego 112. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Naszym gościom bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola.

Styczeń 2019

Dzień Babci i Dziadzia w grupie IV

"Dla Was dzis tańczymy, dla Was dzis spiewamy, dlatego ze mocno, mocno Was kochamy!" - w podziękowaniu za milosć i troske, jaka na codzień otrzymują od swych Babc i Dziadków dzieci z gr. IV przygotowały występ. Tańcem i spiewem starały się umilić im mroźne, styczniowe przedpołudnie. Uwieńczeniem spotkania było wręczenie drobnego upominku oraz słodki poczęstunek.

Dzień Babci i Dziadzia w grupie "Biedronek"

Dzień Babci i Dziadzia to jedna z najważniejszych uroczystości obchodzonych w naszym przedszkolu. Mimo, iż na zewnątrz biało i zimny wiatr dmucha uparcie, dla nas to jeden z najcieplejszych dni w roku. Dzień do którego dzieci z grupy II „Biedronki” pracowicie się przygotowywały poprzez robienie prezentów, a także ćwiczenie inscenizacji. W tym uroczystym dniu dzieci z tej grupy zaprezentowały program składający się z jasełek i kolęd, oraz wierszyków i piosenek o kochanych babciach i wspaniałych dziadkach. Goście ze wzruszeniem słuchali czułych słów dzieci skierowanych pod ich adresem. Po występach zaproszono gości na mały poczęstunek. Wspólnemu świętowaniu towarzyszyła miła, rodzinna atmosfera. Wszystkim Babciom i Dziadziusiom z okazji ich Święta jeszcze raz składamy najlepsze życzenia!

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Hejże ha, hejże ha Kubuś urodziny ma niech nam Kubuś długo żyje, słodki miodek często pije. W poniedziałek czy we wtorek, niech miodowy ma humorek . 18 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Dzieci z gr.II wraz z paniami zaprosiły wszystkich przedszkolaków na wspólne spotkanie. Tygrysek , w którego rolę wtopiła się pani Renia, odczytał list od Kubusia Puchatka, w którym zamieszczone były zadania dla dzieci , typu zagadki, konkursy itp. Po wykonaniu wszystkich poleceń, dzieci z piosenką na ustach powitały gościa. Pani Madzia świetnie naśladując Kubusia przeprowadziła z wszystkimi ruchowe zabawy, misiowe ćwiczenia .Na koniec dzieci wspólnie z Puchatkiem oglądnęły bajkę z bohaterami Stumilowego lasu. Dzieci jak zawsze super się bawiły ze swoim przyjacielem Kubusiem Puchatkiem w roli głównej. On w zamian za wspaniałe życzenia w wykonaniu dzieci z gr.II zrewanżował się ,,małym co nie co’’ w postaci czekoladowych Lubisiów. Tygrysek przygotował dla wszystkich wesołe kolorowanki. Dziękujemy Ci Kubusiu Puchatku, że jesteś i zawsze z nami będziesz!

Dzień Babci i Dziadzia w grupie "Motylków"

Dzień Babci i Dziadzia w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest, co roku bardzo hucznie. Mimo, że za oknem zima, mróz, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje, że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów, kierowanych pod ich adresem. W każdej grupie wiekowej przedszkolaki przygotowały programy artystyczne. W większości były to wiersze, piosenki, inscenizacje związane tematycznie z tymże świętem oraz tańce. Taka uroczystość odbyła się także w grupie „ Motylków”. W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadziom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki pełniły rolę gospodarzy. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek i obdarowani zostali upominkami. Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną, uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych.

Wizyta Chemika w przedszkolu

W naszym przedszkolu dzieci nie mają czasu na nudę. 11 stycznia do naszego przedszkola zawitał pan chemik, który zaskoczył nas mnóstwem ciekawych doświadczeń z wykorzystaniem ciekawych pomocy jak np: ocet, olej, soda. Przedszkolakom pokaz bardzo się podobał. Takie spotkania to idealny sposób do zaspokojenia ciekawości poprzez zabawy badawcze i eksperymenty.

Dzień Babci i Dziadzia w grupie "Pajacyki"

W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka. Dziadkowie mają zawsze czas dla wnuków, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce 23 stycznia "Pajacyki" zaprosiły swoich Dziadków na uroczystość w czasie której seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Na koniec Dziadkowie usłyszeli gromkie „Sto lat”, które bardzo ich wzruszyło. Następnie wnuczęta obdarowały swoich bliskich upominkami. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek. Atmosfera w tym dniu była uroczysta i pełna radości.

Podhale to góry i górale

17 stycznia w ramach rocznego planu pracy przedszkola „ Piękna Nasza Polska Cała” dzieci zapoznały się z regionem: Podhale. W tym dniu przedszkolaki z grupy V „Jeżyki” wystąpiły w inscenizacji pt. „O Zwyrtale muzykancie”. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną, dzięki której poznały kulturę podhalańską, zaznajomiły się ze strojem ludowym, tańcem górskim, kuchnią regionalną jak i również miały okazję posłuchać gwary podhalańskiej i jej charakterystycznych określeń.

Grudzień 2018

Dzień pierników

„W święta każde dziecko wie, Jak pierniczki robi się”. Święta tuż, tuż… czas, więc na pieczenie pierników, a święta bez pierników, to święta stracone. Kierując się tym przesłaniem nasze przedszkole postanowiło zadośćuczynić tej tradycji i 19 grudnia w przedszkolu świętować „Dzień Pierników”. Dzień ten poprzedziły warsztaty cukiernicze, które odbyły się na poszczególnych grupach. Bo czyż to nie wspaniale, w przedszkolu zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza, wspólnie wałkować ciasto na pierniki, a następnie wykrawać różne kształty. To dopiero była zabawa!!. Kiedy pierniczki były już gotowe a w przedszkolu unosił się zapach korzennych przypraw i wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój 19 grudnia dzieci z grupy III „ Motylki” zapoznały nas z historią piernika w inscenizacji pt. „ Toruńskie Pierniki” a także sposobem przygotowania pierników oraz ich wykonania. Dzieci po inscenizacji miały również możliwość ozdabiać i dekorować swoje pierniki lukrem i barwnymi posypkami z zaproszonym specjalnie na tą okazję gościem panią Barbarą Bassara- Poprawa, której bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i poświęcenie nam swojego czasu. Oczywiście trudno było się oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki. Pierniczkami ozdobionymi przez dzieci poczęstowaliśmy również rodziców, na specjalnie przygotowanej dla nich degustacji, a także spakowaliśmy je w małe paczuszki, aby ozdobiły stoły wigilijne w domach dzieci. Było pysznie i smakowicie !!

Mikołaj w przedszkolu

 • „6 grudnia – jak dobrze wiecie,
 • Święty Mikołaj chodzi po świecie.
 • Dźwiga swój worek niezmordowanie
 • i każde dziecko prezent dostanie.
 • A kiedy rozda już prezenty,
 • wraca do nieba uśmiechnięty”

 • 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Oprócz podarków przywiózł ze sobą aktorów, którzy wystawili mikołajkowe przedstawienie pt. "O niegrzecznej Martynce". Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie.

  Wyjście do Szkoły Podstawowej nr 11 na przedstawienie pt. „ Królowa Śniegu”.

  Dnia 04 grudnia 2018 roku przedszkolaki z grupy V „ Jeżyki” miały możliwość wyjścia do Szkoły Podstawowej nr 11 i obejrzenia spektaklu H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu” w wykonaniu dzieci. Spektakl był niezwykle barwny. Piękna choreografia sprawiła, że baśniowy świat poruszył wyobraźnię dzieci. Efekty sztucznego dymu sprawiły, że świat oglądany oczami widza był tajemniczy a czasami groźny. Dzieci zobaczyły jedną z najpiękniejszych baśni o miłości, przyjaźni, o odpowiedzialności, co w życiu ważne i o co warto walczyć. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem śledziły losy Kaja i Gerdy. Dowiedziały się co to jest prawdziwa przyjaźń.

  Listopad 2018

  Pasowanie na Przedszkolaka

  "Przedszkolaki to mądre dzieciaki" – pod tym hasłem w gr.II odbyła się ważna uroczystość- pasowanie na przedszkolaka dzieci 3- letnich. Było to wydarzenie radosne dla wszystkich przedszkolaków i ich rodziców. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności- recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Pani Dyrektor zaczarowała je wielkim ołówkiem na pełnoprawnych przedszkolaków, po czym otrzymały pamiątkowe dyplomy, a starsi koledzy z grupy przyjęli Ich do grona BIEDRONEK , zakładając im opaski na głowę. Całe popołudnie upłynęło na biesiadzie przy wspólnym stole i wesołej zabawie.

  Zabawa Andrzejkowa

  30 listopada odbyła się w naszym przedszkolu zabawa andrzejkowa. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Następnie rozpoczęła się impreza prowadzona przez profesjonalnego DJ, podczas której dzieci w pięknych strojach i magicznym nastroju bawiły się wyśmienicie. Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na małe słodkości dla wszystkich dzieci.

  Pasowanie na Przedszkolaka

  Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci z grupy "Pajacyki", która odbyła się 22 listopada. Dla dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Było to dla nich ogromne przeżycie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców gromkie brawa. Niejednej mamie oraz tacie łza wzruszenia zakręciła się w oku: z dumy, radości i niedowierzania, że oto ukochane maleństwo staje się Prawdziwym Przedszkolakiem. Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę po czym Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego aktu pasowania. Przedszkolaki otrzymały dyplomy i słodkie upominki. uroczystości był Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek.

  Dzień Pluszowego Misia w grupie Pajacyków

  W dniu 26.11.2018 roku przedszkolaki z grupy "Pajacyków" świętowały Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Czekało je wiele atrakcji: dzieci poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, uczestniczyły w zabawach, konkursach oraz wykonały prace plastyczne. W przyszłym roku też zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie - małe i duże, białe i brązowe bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

  WYCIECZKA „MOTYLKÓW” I „JEŻYKÓW” DO MUZEUM LALEK W PILŹNIE

  14 listopada 2018 r. dzieci z dwóch starszych grup uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Lalek w Pilźnie. Podczas wycieczki oglądały wystawy lalek z różnych stron świata, nowoczesną wystawę multimedialną, słuchały różnych opowieści oraz legend na babcinym strychu. Uczestniczyły również w warsztatach w pracowni krawieckiej. Każdy przedszkolak wrócił z własnoręcznie wykonaną kukiełką. Wycieczka była bardzo edukacyjna i pełna wrażeń, mimo zmęczenia, wróciliśmy do przedszkola szczęśliwi, pełni emocji, które długo zostaną w naszej pamięci.

  Dzień Kredki

  22.11 po raz pierwszy obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki - święto młode, nietypowe, mało znane, ale dzieci zgodnym chórem orzekły, że kredka na nie w pełni zasługuje. Kredki towarzyszą nam od pierwszych lat życia. Są kolorowe, magiczne, dzięki nim możemy wyczarować wszystko, co tylko chcemy: kwiaty, królewnę, autko, kotka... Pochmurny listopadowy dzień potrafią rozweselić i rozjaśnić wszystkimi barwami tęczy. Z okazji Dnia Kredki dzieci z gr. IV przedstawiły inscenizację, a następnie zaprosiły Kolegów i Koleżanki do wspólnej zabawy. Przedstawiciele poszczególnych grup mogli zdobyć dla swej sali pudełko nowych kredek pod warunkiem, że wykonają poprawnie wylosowane zadanie. Było to m.in. segregowanie kredek, struganie ich, układanie od najmniejszej do największej... Gościem specjalnym spotkania był Pan Stanisław Kopacz. Jego obrazy można oglądać na wystawach w Galerii MOK w Dębicy, przez wiele lat zamieszczał swe rysunki w rozmaitych gazetach. Na życzenie dzieci narysował on Minionka, Bałwanka Olafa i Pszczółkę Maję, za co serdecznie dziękujemy.

  11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

  Dzień 11 listopada 1918r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też dnia 09.11.2018r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień. Wszystkie dzieci tego dnia wyglądały uroczyście, odświętnie, a na ich piersi widniały kotyliony, wstążki w barwach narodowych. Podczas uroczystości dzieci z grupy V „ Jeżyki” zaprezentowały montaż słowno-muzyczny pt. „Nasza Niepodległa” opowiadający o historii Polski. Podczas występu dzieci recytowały wierszyki patriotyczne, śpiewały pieśni patriotyczne oraz przyjmując właściwą postawę „ na baczność” wszystkie przedszkolaki dumnie odśpiewały hymn narodowy. Nasze przedszkole uczestniczyło w akcji „Rekord dla Niepodległej” której celem było wspólne odśpiewanie w piątek 09 listopada 2018r. o godzinie 11:11 hymnu narodowego przez dzieci i nauczycieli przedszkola.
  Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

  Teatrzyk pt. „ Bajka o szczęściu”.

  Dnia 08.11.2018r. gościliśmy w naszym przedszkolu objazdowy teatrzyk “Tomcio” w wykonaniu, których zobaczyliśmy spektakl pt. “Bajka o szczęściu”. Aktorzy przedstawili nam piękną bajkę o szczęściu. Opowiadała ona o staruszku, który bez namysłu sprzedał handlarzowi swoje ukochane zwierzęta : koguta, świnkę i myszkę, w zamian otrzymując nic nie warte przedmioty. Po czasie zrozumiał swój błąd i postanowił wyruszyć w świat, aby odzyskać to co ma prawdziwą wartość - miłość i przyjaźń najbliższych. Mimo różnych perypetii zwierzątek, jak na baśń przystało wszystko zakończyło się bardzo szczęśliwie, a przyjaźń i miłość zwyciężyła

  Rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu fotograficznego pt. „Dębica w obiektywie”

  09 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu został rozstrzygnięty rodzinny wewnątrzprzedszkolny konkurs fotograficzny pt. „Dębica w obiektywie”. W konkursie wzięły udział dzieci z różnych grup wiekowych. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Szymon C. z grupy Biedronek, drugie miejsce zajęli Aleksandra S. z grupy Motylki i Kacper S. z grupy Jeżyki, trzecie miejsce otrzymały pozostałe dzieci biorące udział w naszym konkursie, Wiktor G. i Stasiu K , Jakub i Filip W. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez nasze przedszkole, a także bony na pizzę sponsorowane przez Pappas Pizza & Cafe Dębica i Soprano Pizza Cafe&Ristorante – pizzeria, za które serdecznie dziękujemy. Wszystkim dzieciom gratulujemy i bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i zainteresowanie naszym konkursem.

  Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Moje Miasto Dębica. Moja Mała Ojczyzna”

  7 listopada 2018 r w Galerii Sztuki MOK w Dębicy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu w ramach III edycji Konkursu Patriotycznego „Niepodległość jest z Nas. „Moje Miasto Dębica”. „Moja Mała Ojczyzna” organizowanego przez Przedszkole Miejskie Integracyjne Nr 2 w Dębicy. Nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki z grupy III „ Motylki”. Dziewczynkom gratulujemy pięknych prezentów i już nie możemy doczekać się kolejnej edycji konkursu.

  Na Cmentarzu Wojskowym

  W pierwszych dniach listopada tradycyjnie odwiedza się cmentarze. Dzieci z gr. IV wybrały się na dębicki Cmentarz Wojskowy. Chwilą milczenia oraz zapalonym zniczem przedszkolaki okazały swą pamięć i szacunek dla wszystkich żołnierzy, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość Polski. Dzieci dowiedziały się również, gdzie zostali pochowani znani dębiccy pisarze: Władysław Strumski, Jerzy Żuławski oraz Waleria Szaley-Groele.

  Październik 2018

  Spotkanie z Mobilną Filharmonią pt. "100 lat dla Niepodległej"

  W dniu 29.10.2018r w naszym przedszkolu gościliśmy Mobilną Filharmonię z Rzeszowa. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości muzycy zaprezentowali koncert, który był wypełniony pieśniami patriotycznymi. Na koniec niektóre dzieci miały możliwość wypróbować swój talent muzyczny podejmując się gry na puzonie.

  Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Dębicy

  Realizując tematykę dotyczącą historii naszego miasta. 26.10.2018 r. dzieci z grupy „ Motylki” i „ Jeżyki” wybrały się na wycieczkę do Muzeum Regionalne w Dębicy. Dzieci oglądnęły ekspozycje dotyczące czasów prehistorycznych i okresu Średniowiecza. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty związane z wojskiem stacjonującym w Dębicy na przestrzeni dziejów do roku 2003. Największą jednak atrakcją dla przedszkolaków była ekspozycja na zewnątrz budynku, którą oglądały z wielkim zaciekawieniem.

  "Niedźwiadki" w Bibliotece Miejskiej

  26.10 dzieci z gr. IV wybrały się z wizytą do biblioteki. Oprócz zwiedzania pomieszczenia wypełnionego półkami z setkami książek, przedszkolaki wzięły udział w specjalnie przygotowanych przez Panie Bibliotekarki zajęciach edukacyjno-czytelniczych. Ich motywem przewodnim był niedźwiadek w literaturze dziecięcej. Za gościnne przyjęcie i wesołe zabawy "Niedźwiadki" podziękowały Paniom z biblioteki własnoręcznie przygotowanymi zakładkami do książek.

  Spotkanie z Paniami z biblioteki

  W ramach rocznego planu pracy przedszkola „ Piękna nasza Polska cała” nasze przedszkolaki w miesiącu październik poznają historię swojego miasta i regionu. Z tej okazji 23 października do przedszkola zostały zaproszone panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej, które w ciekawy sposób zapoznały dzieci z historią miasta Dębicy.

  "Pajacyki" i "Biedronki" w Muzeum Regionalnym

  19 października dzieci z grupy "Pajacyki" oraz dzieci z grupy "Biedronki" udały się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Dębicy. Wyprawa ta odbyła się w ramach realizacji tematu z Planu Rocznego "Dębica - Moje Miasto". Przedszkolaki obejrzały ekspozycje muzeum, które przedstawiały różne elementy dawnego wyposażenia wojskowego oraz gaśniczego m.in. czołgi, helikopter, samolot, kuchnie polową czy straż pożarną. Następnie dzieci przeszły pod gmach Urzędu Miasta i obejrzały pomnik Króla Kazimierza Wielkiego. Wycieczka ta miała na celu poznanie historii naszego miasta, a co za tym idzie kształtowania już od najmłodszych lat tożsamości narodowej.

  Dzień Edukacji Narodowej w wykonaniu gr III "Motylki" oraz gr. V " Jeżyki"

 • „Nasza Pani jest kochana, zawsze ma dla dzieci czas,
 • zwykle pani śpiewa dla nas ale dziś posłucha nas…”

 • 14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej- Dzień Nauczyciela. Dzień niezwykły bowiem dzieci chciały podziękować swoim paniom i pracownikom przedszkola za wdzięczność, serce, opiekę i trud włożony w ich wychowanie i edukację. W dniu 12.10.2018r. grupa III „Motylki” oraz grupa V „Jeżyki” wykonała przedstawienie z okazji Dnia Nauczyciela. Dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszy, życzeń oraz piosenek. Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły mały upominek w postaci laurki. Dopełnieniem tej szczególnej uroczystości były prezenty oraz życzenia, które przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli wszystkim nauczycielkom i pracownikom, za które serdecznie dziękujemy.

  Pyszna i zdrowa sałatka owocowa

  W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy „MOTYLKÓW” podczas zajęć samodzielnie przygotowały zdrową, pyszną sałatkę ze świeżych owoców. Zanim zabraliśmy się do pracy wcześniej posegregowaliśmy owoce, które dzieci przyniosły z domu do przedszkola. Każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko, dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Były przygotowania: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, mieszania i degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy?

  Wrzesień 2018

  Wycieczka do Centrum Nauki Leonarda da Vinci - Kielce Gr. III Motylki ; gr V Jeżyki

  W dniu 26.09.2018 dzieci z grupy III „Motylki” i grupy V „Jeżyki” udali się na wycieczkę do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Przedszkolaki miały okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy i wielkiego artysty. Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka, które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Na wystawę składa się również wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach „Gdy widzę słodycze to kwiczę- dobre bo słodkie”, podczas których dowiedzieli się w jakich produktach spożywczych występuje cukier , jaką główną rolę odgrywa w organizmach żywych oraz jakie konsekwencje niesie za sobą, gdy spożywamy go w nadmiarze. Ponadto dzieci zagłębiły się w tajniki produkcji, lubianych żelków, a także pod okiem prowadzącego wykonali własne żelki. Skorzystali również z placów zabaw, które mieszczą się wewnątrz obiektu. W doskonałych humorach powrócili do domów.

  Ogólnopolski Dzień Przedszkola pt. "Śpiewamy pieśni patriotyczne" Dom Kultury Kosmos gr.V "Jeżyki"

  W dniu 21.09.2018r. dzieci z grupy V „Jeżyki” uczestniczyły w ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka który odbył się w domu kultury „ Kosmos” w Dębicy pod hasłem „ Śpiewamy pieśni patriotyczne” . Podczas występu dzieci poznawały historię naszej Ojczyzny, jej symbole, najważniejsze dla Polski miejscowości oraz zabytki charakterystyczne dla tych miast. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „ na baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość śpiewania pieśni patriotycznych. Dzieci wraz z rodzicami wykonali na tę uroczystość pompony w barwach ojczystych. Bardzo dziękujemy za współprace. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu , kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

  Dzień Przedszkolaka

 • Każdy przedszkolak dobrze wie,
 • że kiedy wrzesień kończy się
 • od najmłodszego aż po starszaka
 • wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka!

 • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzimy 20 września. Z tej wyjątkowej okazji dla naszych Wychowanków przygotowaliśmy teatrzyk pt. "Czerwony Kapturek". W role bohaterów bajki wcieliły się Panie Nauczycielki z naszego przedszkola. Po spektaklu czekały na dzieci inne atrakcje: słodki poczęstunek, malowanie twarzy oraz zabawy przy wesołej muzyce. Chętni mogli pozować do zdjęć w specjalnej "magicznej ramce". Wszystkim przedszkolakom, zarówno tym "świeżo upieczonym", jak i tym, którzy są z nami już trzeci i czwarty rok życzymy wesołej zabawy, spełnienia marzeń, uśmiechu na co dzień , wielu przyjaciół i niezapomnianych przygód!

  Pajacyki w ogrodzie przedszkolnym

  Jesień to jedna z najciekawszych pór roku, która obdarza nas wieloma darami, a bogactwo barw liści otacza nas z każdej strony. Pajacyki skorzystały z uroków Złotej Polskiej Jesieni i w ogrodzie przedszkolnym urządziły sobie fantastyczne zabawy pięknymi, wielobarwnymi liśćmi. Było dużo frajdy i radości.

  Pierwsze prace plastyczne "Pajacyków"

  Dzieci bardzo lubią malować farbami. "Pajacyki" też postanowiły spróbować swoich sił w malowaniu. Wykonały swoje pierwsze prace plastyczne wykorzystując do tego swoje paluszki, ćwicząc przy okazji ich sprawność. Zabawa była świetna, a "Misie" wyszły piękne.

  Czerwiec 2018

  Pożegnanie "Jeżyków"

  „Przedszkole żegnamy – do szkoły się wybieramy, dobrze nam tutaj było, bezpiecznie, za co wszystkim dziękujemy serdecznie” – recytowali nasi tegoroczni absolwenci na swym ostatnim przedszkolnym występie. Oprócz podziękowań za wspólną zabawę i opiekę starszaki przedstawiły inscenizację pt.” Jak Pan Alfabet do przedszkola maszerował” udowadniając wszystkim, że absolwenci zerówki wszystkie litery mają w jednym paluszku.

  Turniej szachowy

  W bieżącym roku szkolnym dzieci z gr. IV i V uczestniczyły w zajęciach kółka szachowego pod okiem instruktora Pana Mariusza Bachurskiego. W ramach podsumowania zdobytych umiejętności 18.06 odbył się Przedszkolny Turniej Szachowy. Po rozegraniu kilkunastu partii spośród blisko pięćdziesięciu uczestników wyłonili się najlepsi. Oto nasi Mistrzowie Szachownicy:

 • I miejsce – Seweryn Reguła gr. V
 • II miejsce – Szymon Piłat gr. IV
 • III miejsce – Kornelia Szerszeń gr. V
 • Tuż za podium z niewiele mniejszą ilością punktów uplasowali się:
 • IV miejsce – Filip Jendruszko gr. V
 • V miejsce – Jan Ryszkiewicz gr. IV
 • VI miejsce – Kacper Wolak – gr. V
 • Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim młodym szachistom życzymy, aby ich przygoda z tą niezwykłą szlachecką grą trwała nadal.

  "Jeżyki" w Krakowie

  14 czerwca wczesnym rankiem starszaki z gr. V wybrały się na swą ostatnią wspólną przedszkolną wycieczkę. Jej celem był Ogród Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie. Dzieci z olbrzymim zainteresowaniem oglądały ogrodowe instalacje i bawiły się na rozmaitych interaktywnych urządzeniach wyjaśniających zjawiska fizyki i przyrody. Następnie przedszkolaki wzięły udział w warsztatach edukacyjnych, na których uczyły się określać gęstość rzeczy i cieczy oraz poznały przepis na „gumisiowy sok”. Bogatsze o nowe doświadczenia „Jeżyki” bezpiecznie powróciły do przedszkola.

  Wycieczka do Fabryki Czekolady

  „Czekolada – palce lizać, tego nie da się opisać. Mleczna, toffi, jogurtowa, jest po prostu wyborowa”

  W dniu 13 czerwca grupa I „Pajacyki” wraz z grupą II „Biedronki” udały się na wycieczkę do Fabryki Czekolady w Rzeszowie. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić całą fabrykę, poznać historię czekolady a także samodzielnie wykonać własną kolorową tabliczkę oraz malować czekoladowe rysunki. Na koniec dzieci czekała wielka frajda – zabawy w specjalnej sali zabaw.

  Piknik Rodzinny

  6 czerwca po południu w ogrodzie przy Przedszkolu po raz kolejny odbył się piknik rodzinny z mnóstwem atrakcji dla dzieci i rodziców.Wydarzenie to zostało zorganizowane z okazji Dnia Dziecka, ale także Dnia Mamy i Taty. Okazją do spotkania był także Jubileusz 40- lecia Przedszkola.Najważniejszym punktem imprezy był montaż słowno- muzyczny, przeplatany tańcami w wykonaniu przedszkolaków. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani urodzinowym tortem.Dodatkową atrakcją były zabawy pod okiem Kinder Sid, który przy głośnej muzyce zagrzewał do zabawy dzieci, a także ich rodziców. Trzeba przyznać, że frekwencja rodziców dopisała – większość z nich znalazła czas, aby spędzić czas ze swoimi pociechami. Im także udzielił się wesoły klimat rodzinnego pikniku i chętnie włączyli się w zabawę.

  "Wszystkie dzieci nasza są..." Dzień Dziecka

  Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa. Na początek przedszkolaki miały okazję spędzić miłe chwile w mobilnym oceanarium, które odwiedziło nasze przedszkole. W specjalnej kopule ustawionej w jednej z sal przedszkolnych, wyświetlona została prezentacja 3D. Przedszkolaki mogły w niej odnieść wrażenie, że przebywają na dnie oceanu. A to wszystko za sprawą pływających wokół ryb oraz nurków. Dzieci zobaczyły także wiele fascynujących mieszkańców raf koralowych, takich jak żółwie morskie, płaszczki, ośmiornice, delfiny, rekiny i wiele innych, a także dotknąć skarby które znajdują się na dnie oceanu. Kolejną atrakcją były gry i zabawy w ogrodzie przedszkolnym i oczywiście smaczne…LODY!!!

  Maj 2018

  "40 lat minęło..."

  Pod takim hasłem upłynęły obchody Jubileuszu naszego Przedszkola z udziałem licznie przybyłych, zaproszonych gości. Pani Dyrektor przypomniała bogatą historię działalności placówki, a dowodem jej słów były zdjęcia, które można było zobaczyć podczas prezentacji. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny, wywołując wykonanymi piosenkami i układami tanecznymi uśmiech wspomnień z lat dzieciństwa na twarzach naszych gości. Były również podziękowania, kwiaty, życzenia, łzy wzruszenia, urodzinowy tort, prezenty i oczywiście pamiątkowe zdjęcia.Naszej „Dziewiątce” życzymy STO LAT !!!

  Miejska gra terenowa przedszkolaków "Dębica z historią w tle"

  Dnia 11 maja dzieci z grupy IV uczestniczyły w Miejskiej Grze Terenowej Przedszkolaków ,,Dębica z historią w tle” zorganizowanej przez Przedszkole Miejskie nr 4 w Dębicy. Gra odbyła się z okazji 660- lecia lokacji Miasta Dębica i 100- lecia Polski Niepodległej. Nasza drużyna ,,Tropiące niedźwiadki” udała się do wyznaczonych miejsc na mapie, gdzie musiały wykonać wyznaczone zadanie. Gra terenowa zakończyła się na hali MOSiR, gdzie zebrały się dzieci z wszystkich przedszkoli. Na uczestników czekały kolejne atrakcje. Było wiele emocji, radości i zabawy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i upominki.Serdecznie dziękujemy Organizatorom za dostarczenie naszym przedszkolakom tylu wspaniałych przeżyć i możliwość uczestnictwa w tak pięknej lekcji patriotyzmu.

  Spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarbnej w Dębicy

  4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji, w dniu 16 maja przedszkolaki z naszego przedszkola z wielką radością powitały wyjątkowych gości, strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. Wizytę tych wyjątkowych gości, poprzedziła krótka inscenizacja w wykonaniu dzieci z grupy II „Biedronki” pt.„O Maciusiu, który marzy, by w pożarnej służyć straży”.Panowie ubrani w stroje strażackie – swoją obecnością wzbudzili wielki entuzjazm wśród dzieci. Z wielkim zaciekawieniem przedszkolaki słuchały ich opowiadań o ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Dzieci wiedziały, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą do wypadków drogowych i pomagają poszkodowanym, że udzielają pomocy w katastrofach i klęskach żywiołowych, że ratują ludzi , gdy zagraża im niebezpieczeństwo i że często narażają własne życie, by ratować innych oraz że niejednokrotnie pomagają zwierzętom. Wiedziały też, że strażacy muszą być odważni, silni, wysportowani, że dużo ćwiczą i zdrowo się odżywiają. Maluchy chętnie zadawały pytania, a strażacy chętnie na nie odpowiadali.Na koniec odbyły się pamiątkowe zdjęcia z gośćmi a z ust niejednego chłopca jak również i dziewczynki padały słowa „Jak będę duży – zostanę strażakiem!”- Spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.Na pamiątkę spotkania strażacy otrzymali podziękowanie oraz kartkę ż życzeniami z okazji Dnia Strażaka dla wszystkich strażaków, a dzieci otrzymały od strażaków słodki poczęstunek.Jednym z celów przedszkola jest uczenie najmłodszych dbałości o własne bezpieczeństwo. Chcemy, aby każde dziecko wiedziało, pod jaki numer zadzwonić, kiedy dzieje się coś złego oraz jak zareagować, gdy w niebezpieczeństwie jest ktoś inny. To ważne, aby mały człowiek, wiedział, jak się zachować w sytuacji zagrożenia oraz gdzie można otrzymać pomoc i jak o nią poprosić. Dziękujemy serdecznie rodzicom z grupy II za pomoc i zaangażowane w realizacji tego spotkania.

  "Jeżyki" w Azylu dla bezdomnych psów i w 'F&S"

  10 maja najstarsza grupa zawiozła zebraną w naszym przedszkolu karmę dla psów przebywających w dębickim przytulisku dla bezdomnych zwierząt. Od pracownika Zakładu Usług Miejskich, prowadzącego Azyl na zlecenie Urzedu Miasta otrzymaliśmy serdeczne podziękowania, które przekazujemy wszystkim wrażliwym dzieciom i ich rodzicom, którzy włączyli się w akcję zbierania karmy prowadzoną w PM nr 9. A ponieważ „Jeżyki” lubią łączyć przyjemne z pożytecznym, zaraz po wizycie w Azylu udały się do pobliskiego Centrum Aktywnego Wypoczynku „Fun&Sport”. Dzieci wesoło bawiły się na niedawno otwartym 4-poziomowym placu zabaw oraz próbowały swoich sił w grze w kręgle.

  "Jeżyki" i "Niedźwiadki" na koncercie w Szkole Muzycznej

  Dnia 9 maja przedszkolaki zostały zaproszone do Szkoły Muzycznej. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodnych instrumentów. Dzieci wysłuchały koncertu około dwudziestu młodych muzyków – uczniów szkoły. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały różnorodnych utworów, biły brawa i słuchały ciekawych opowieści prowadzącej koncert- pani Doroty Źrebiec .Dziękujemy!

  Wycieczka "Biedronek" i "Motylków" do Parku Owadów

  W dniu 09.05.2018 grupa II Biedronki wraz z gr III Motylki udały się na wycieczkę do Parku Owadów i Pajęczaków w Stobiernej koło Dębicy. Podczas spaceru przedszkolaki miały okazję podziwiać powiększone figury 17-stu owadów które można spotkać w pobliskich lasach, sadach oraz łąkach. Imponujące, realistyczne modele owadów w 200 krotnym powiększeniu wykonane z precyzyjną dokładnością umożliwiły dzieciom lepsze poznanie ich budowy oraz wyglądu.Dzięki tablicom informacyjnym które są umieszczone przy każdym owadzie mogliśmy przeczytać informacje oraz ciekawostki na temat każdego okazu.Pobyt w Parku Owadów i Pajęczaków zakończył się wesołą zabawą na pobliskim placu zabaw. Przedszkolaki zadowolone z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.

  Kwiecień 2018

  Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny "Przyroda w czterech porach roku"

  Dnia 25.04.2018r. w Przedszkolu Miejskim Nr 10 w Dębicy odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Przyroda w czterech porach roku. Przedszkolaki w placówce malowały na podobraziach wybraną przez siebie porę roku. Nasze przedszkole reprezentowała Laura Wójcik z gr. II „Biedronki”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne upominki. ”. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych oraz wrażliwości estetycznej dzieci, kształtowanie u dzieci poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą.

  Pokaz Mody Ekologicznej

  Pokaz Mody Ekologicznej zorganizowany w naszym przedszkolu, z okazji DNIA ZIEMI był okazją do pokazania niezwykłych strojów, w których dzieci z gr.IV zaprezentowały się przed swymi koleżankami i kolegami. Zaskakujące kreacje z tzw. odpadów, zaprojektowane i wykonane zostały przez rodziców dzieci, którzy wykazali się ogromną pomysłowością. Do ich przygotowania bowiem wykorzystali m.in.: butelki, korki, tekturę, wytłaczanki, pojemniki po jogurtach, płyty CD, folię i sznurki. Pokaz , podobnie jak na profesjonalnych wybiegach przebiegał w bardzo miłej atmosferze, bez tremy, przy dźwiękach muzyki. W nagrodę modelki i modele otrzymali CERTYFIKATY MAŁEGO EKOLOGA i słodycze. I tak jak na prawdziwych pokazach każda kreacja była piękna, niepowtarzalna i zasługiwała na wyróżnienie. Pomysłowość projektujących stroje rodziców mogłaby być inspiracją dla projektantów mody na całym świecie. Na „wybiegu” świetnie spełnili się też mali modele, którzy z gracją naśladowali znane modelki. Dziękujemy serdecznie Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie pokazu mody .

  Audycja Muzyczna z zespołem The Freeborn Brothers

  Z racji comiesięcznych spotkań z Filharmonią Podkarpacką ostatnie spotkanie uprzyjemnił przedszkolakom nietypowy gość – rzeszowski band The Freeborn Brothers. Muzycy w ciekawy i zabawny sposób zapoznali dzieci z budową i brzmieniem swoich instrumentów oraz zaprezentowali wesołe utwory.Przedszkolaki były zachwycone dźwiękiem, mogły również wyrazić muzykę ruchem, co uczyniły z wielką radością.

  Wycieczka do Blizny

  25 kwietnia starszaki z gr. V wybrały się na długo oczekiwaną wycieczkę do Parku Historycznego w Bliźnie. Dzięki przepięknej słonecznej pogodzie mogliśmy bez pośpiechu obejrzeć zachowane tu resztki instalacji niemieckiego poligonu, wyrzutni, hali montażowej, bunkry obserwacyjne, naturalnej wielkości makiety rakiet V-2 i latającej bomby V-1. Chłopców szczególnie zainteresowała ekspozycja muzealna z licznymi ciekawymi eksponatami, zdjęciami i dokumentami z okresu II wojny światowej (granaty, pistolety, ekwipunek żołnierzy…) Dzieci mogły przez chwilę usiąść w kabinie samolotu i poczuć się jak prawdziwi piloci za sterami. Była to pouczjąca lekcja historii. Po zwiedzeniu Parku był czas na rekreację: przedszkolaki bawiły się z piłkami na pobliskim stadionie, a następnie z apetytem jadły grilowane kiełbaski.

  Dzień Tańca

  Taniec sprawia przyjemność, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, pomaga zachować ładną sylwetkę, poprawia siłę, elastyczność, wytrzymałość, redukuje stres, wspomaga pracę serca, poprawia pamięć i inteligencję, dodaje pewności siebie… zalety tańca można mnożyć. Towarzyszył on ludziom praktycznie od zawsze, wcześniej niż pismo. Dawniej tańczono, aby sprowadzić deszcz, aby zapewnić urodzaj, aby dodać sobie odwagi przed bitwami. Taniec jest sztuką, stąd od 1982 roku pod koniec kwietnia na całym świecie obchodzi się Dzień Tańca. W naszym przedszkolu Dzień Tańca uczciliśmy więc … tańcem. Dzieci obejrzały najpierw występy swoich kolegów, a następnie zaproszonych gości. Starszaki z gr. V zaprezentowały dwa tańce grupowe, a Zuzia Cichowska z gr. IV taniec solowy z elementami gimnastyki. Duet taneczny ze SP nr 9 w składzie: Zuzanna Cyboroń i Wiktoria Urbanik wykonał taniec nowoczesny. Na koniec grupa „Dance Forever” pod kierunkiem Pani Katarzyny Sikory zatańczyła kilka układów choreograficznych do znanych melodii.

  Biesiada Literacka 2018

  Monika Hybel i Tosia Łuka z gr. V reprezentowały nasze przedszkole w dorocznej „Biesiadzie Literackiej” organizowanej przez SP nr 12. Biesiada przebiegała pod hasłem „A to Polska właśnie…” Przedszkolaki oraz uczniowie dębickich szkół podstawowych deklamowali wiersze patriotyczne. Tosia i Monika recytowały utwory Urszuli Kozłowskiej „Legenda o białym orle” i „Najmilsza nasza”. Interpretacja tego ostatniego przez Tosię, zdaniem Jury zasłużyła na wyróżnienie. Gratulujemy!

  Dzień Marchewki

  „Czy to słońce, czy to mróz, jem marchewkę, no i już!”

  Nie wszyscy wiedzą ,że dzień 5 kwietnia ustanowiono Dniem Marchewki. Ponieważ to popularne warzywo prawie codziennie gości pod różnymi postaciami w naszym przedszkolnym menu, postanowiliśmy i my uczcić to nietypowe święto. Z tej okazji ubraliśmy się na pomarańczowo. Na początku Pani Kucharka Ola pokazała nam, jak powstaje pyszny i zdrowy sok marchewkowy. Następnie do sali zapukał Królik Filip i zaprosił wszystkie dzieci do Krainy Marchewkolandii, gdzie wszystko jest marchewkowe. Ten znany amator świeżych, chrupiących marchewek przygotował dla nas kilka ciekawych zadań. Przedszkolaki miały odgadnąć po smaku i wskazać spośród kilku różnych soków sok marchewkowy, zbierały – kto najwięcej – rozrzucone po dywanie marchewki, z zawiązanymi oczami wyszukiwały marchewki w koszykach pełnych rozmaitych warzyw… Dzieci musiały wspólnymi siłami rozwiązać krzyżówkę, aby się dowiedzieć, jaką niespodziankę przygotował dla nich Królik Filip… Wesołe zabawy przeplatały „marchewkowe” piosenki i wierszyki w wykonaniu najstarszej grupy „Jeżyków”. Spotkaniu towarzyszył konkurs na najpiękniejszy marchewkowy strój, w którym najgłośniejsze oklaski otrzymali: Wiktor Golba, Wojtuś Wyszyński oraz Zuzia i Julia Moskal. Centralnym punktem Dnia Marchewki było wspólne przygotowanie i upieczenie marchewkowych muffinek pod okiem profesjonalnego Kucharza – Pana Adama, właściciela restauracji „3 Klimaty”, któremu serdecznie dziękujemy za wizytę w naszym przedszkolu.

  "Biedronki" i "Motylki" w Teatrze Maska

  Dnia 11.04.2018 przedszkolaki z grupy II Biedronki oraz grupy III Motylki wybrały się na wycieczkę do Teatru Maska w Rzeszowie, aby obejrzeć spektakl pt. „ Najmniejszy samolot na świecie”. Bohaterem historii był malutki samolot- najmniejszy na świecie. Jego koledzy i trochę zarozumiałe samoloty często mu dokuczały z tego powodu. Małemu samolotowi było przykro, kiedy od ciągle zajętych „ bardzo ważnymi sprawami” kolegów słyszał, że taki mikrus do niczego się nie nadaje. Kiedy już prawie im uwierzył, że mały to znaczy nieważny, spotkał największego psa na świecie i to właśnie on – najmniejszy samolot na świecie pomógł największemu i nieszczęśliwemu psu. Spektakl uczy że każdy z nas jest ważny i może dokonać wielkich rzeczy, jeśli tylko w siebie uwierzy. Oprócz spektaklu dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych. Podczas spotkania z aktorem dzieci poznały podstawowe rodzaje masek i zaznajomiły się z zasadami ich animacji. Przedszkolaki wróciły do przedszkola pełne pozytywnych wspomnień.

  "Pajacyki" zakładają swój zielony ogródek

  Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny postanowiliśmy założyć w sali zielony ogródek. Zgromadziliśmy potrzebne przybory ( łopatki, doniczki, konewki), ziemię i nasionka, a przed przystąpieniem do pracy przedszkolaki poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie każdy posiał nasionka pomidorków a po podlaniu doniczki zostały umieszczone na parapecie. Ciekawe czyja roślinka wyrośnie jako pierwsza

  "Biesiada Zdrowej Żywności"

  22 marca w naszym przedszkolu zorganizowana została Biesiada Zdrowej Żywności. Głównym celem organizacji Biesiady jest kształtowanie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Ta kulinarna uczta mogła się odbyć dzięki pomocy pań: Małgorzaty Groch-Kipy i Elżbiety Kurzawy – nauczycielek z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy oraz młodzieży z klasy III o specjalności technik żywienia i usług gastronomicznych.
  Dzieci z grupy Niedźwiadki i Jeżyki z pomocą uczniów z ZSE przygotowały: faszerowane jajka, tortille z twarożkiem, kanapki z serkiem, rzodkiewką i szczypiorkiem na pieczywie ziarnistym i grzankach, sałatkę owocową z sosem waniliowym, owocowy shake, owsiane kuleczki oraz ziołowe zajączki, które następnie upiekły panie kucharki. Przygotowywanie potraw sprawiło dzieciom dużo radości i satysfakcji. Na degustację zostały zaproszone wszystkie przedszkolaki, które z wielką ochotą częstowały się przysmakami. Było pysznie, zdrowo i kolorowo!
  Podczas spotkania „Niedźwiadki” przedstawiły humorystyczną scenkę pt: „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”.

  "Dzień Zdrowej kanapki"

  W ramach „Tygodnia Zdrowia” dzieci z grupy „Biedronek” przygotowały pyszne i zdrowe kanapki. Same przyniosły do przedszkola zdrowe produkty, z którymi zapoznały się na zajęciach i dowiedziały się „jaki wpływ na nasze zdrowie mają zawarte w nich witaminy. Przed przystąpieniem do działań kulinarnych przypomniały sobie, iż należy umyć rączki i przygotować swoje miejsca pracy, aby bezpiecznie i z apetytem móc rozpocząć pracę. Wszystkie dzieci z zapałem zabrały się do robienia kanapek. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki były nie tylko zdrowe i smaczne, ale też pięknie ozdobione. Nawet największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Dowiedziały się o tym jak ważne w naszym życiu jest zdrowe odżywianie od najmłodszych lat.

  Marzec 2018

  "Pierwszy Dzień Wiosny"

  Po długiej i mroźnej zimie wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy cieplutkiego słonka, świergotu ptaków, zieleniącej się trawy, liści na drzewach i kwitnących kwiatów… Mimo, że na dworze jeszcze biało, pierwszy dzień kalendarzowej Wiosny przywitaliśmy kolorem zielonym. Dzieci ubrały się na zielono i punktualnie o godz. 10.00 zgromadziły się wszystkie, aby obejrzeć świąteczno – wiosenny występ przygotowany przez grupę V „Jeżyki”. Jako, że Wielkanoc tuż- tuż najpierw na scenie pojawiły się Pisanki toczące spór o to, która z nich jest najpiękniejsza. Zanim Baranek i Zajączek zdążyli im pomóc – z Pisanek wykluły się radosne Kurczaczki. Po wesołym skeczu aktorzy z gr. V zastanawiali się, czym mogą zwabić i powitać nową porę roku. Doszli do wniosku, że tym, co umieją najlepiej: śpiewem i tańcem. Ich starania nie poszły na marne, gdyż w sali pojawiła się Pani Wiosna, która obiecała, że zostanie u nas na dłużej.

  "Pajacyki" w Teatrze Maska

  Dnia 13 marca grupa I „Pajacyki”wybrała się na wycieczkę do Teatru Maska w Rzeszowie, aby obejrzeć spektakl pt.: „Statek Noego”. Jest to spektakl Sceny Najnajowej, zapraszającej na przedstawienia najmłodsze dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z teatrem. Przyprawiony sporą dozą spontaniczności, nastawiony na bliski kontakt z widzem spektakl do opowiedzenia historii Noego i jego niezwykłej podróży wykorzystuje włóczkowe lalki zwierząt. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Fajne! Super! Ładne! – tak dzieci komentowały obejrzaną bajkę. Z wypiekami na twarzach śledziły całe przedstawienie. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe rekwizyty przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!!!

  "Wyginam śmiało ciało"

  12 marca gr. III „Motylki” ćwiczyła w klubie fitness „Endorfina”. Po treningu ruchowym dzieci zwiedzały siłownię – miały okazję zobaczyć profesjonalny sprzęt do ćwiczeń oraz potrenować pod okiem profesjonalnej kadry. Klub „Endorfina” promuje zdrową żywność, dlatego dzieci po zakończonych ćwiczeniach delektowały się sokiem z wyciskanych warzyw i owoców.

  "II Logopedyczny konkurs recytatorski"

  8 marca w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Dębicy odbył się II Recytatorski Konkurs Logopedyczny pt. „Łamańce językowe – chrząszcz brzmi w trzcinie”. W konkursie tym wzięły udział dzieci 6 –letnie z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z Dębicy. Nasze przedszkole reprezentował Szymuś Piłat z grupy IV, która recytowała wiersz ,, Literka H ”. Szymon , pięknie zinterpretował wiersz Zajął I miejsce.

  "XVIII Olimpiada na Olimpie"

  Każdego roku w marcu wszystkie przedszkola z rejonu miasta Dębicy spotykają się na Olimpiadzie sportowej organizowanej przez SP nr 9. Na wzór Igrzysk Olimpijskich zabawa zaczyna się od wprowadzenia flagi, zapalenia znicza i odegrania hymnu olimpijskiego. Jej celem – jak podkreślają organizatorzy – jest zaszczepienie wśród najmłodszych uczestników ducha sportowej rywalizacji oraz idei Fair Play. Jest nam niezmiernie miło, że wśród szesnastu placówek biorących udział w zawodach nasza drużyna uplasowała się na wysokim czwartym miejscu. W jej składzie znaleźli się: Julia Moskal, Lena i Wanessa Nauka, Kornelia Szerszeń, Dawid Kaczka, Kacper Miąso, Kacper Wolak i Tomasz Ożóg z gr. V. Dopingowani przez kolegów z wielkim zaangażowaniem pokonywali kolejne konkurencje: biegi, skoki, rzuty. Dziękujemy zawodnikom za godne reprezentowanie naszego przedszkola. Mamy nadzieję, że radosna atmosfera olimpiady na długo pozostanie w ich pamięci.

  „Rozśpiewane przedszkolaki”

  6 marca w SP nr 11 odbył się VIII Przegląd Piosenki „Rozśpiewane Przedszkolaki”.
  W tym roku miał on charakter patriotyczny, a jego hasło przewodnie brzmiało „Polska – nasza ojczyzna”. Monika Hybel z gr. V z dumą i powagą wykonała utwór pt. „Mieszkam w Polsce”. Towarzyszyli jej koledzy i koleżanki z grupy, którzy cały czas „trzymali za nią kciuki”. Monika otrzymała dyplom z rąk Pana vice Burmistrza Wojciecha Iwasieczko za ciekawą interpretację. Wizyta w SP nr 11 była bardzo miła – oprócz dostarczenia wielu wrażeń artystycznych gospodarze podjęli nas słodkim poczęstunkiem, napojami, a podczas obrad jury wypełnili czas oczekiwania pokazami tańca nowoczesnego, które zachwyciły naszych przedszkolaków.

  „W sklepie warzywnym”

  W tym tygodniu grupa I „Pajacyki” wybrała się z wizytą do sklepu owocowo – warzywnego. Celem wycieczki było utrwalenie przez dzieci nazw warzyw i owoców. Pan sprzedawca przyjął dzieci z uśmiechem i dużą serdecznością. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały zgromadzone tam owoce i warzywa, zachwycały się różnorodnością ich kształtów, kolorów i odmian. Dzieci wykazywały się ogromną wiedzą, bezbłędnie nazywały i wskazywały poszczególne warzywa i owoce, które można nabyć w warzywniaku.

  „Powiatowy Turniej Rodzinny o Pantofelek Królowej Jadwigi”

  02 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy odbyła się 11 edycja Powiatowego Turnieju o Pantofelek Królowej Jadwigi, którego pomysłodawcą i organizatorem jest pani Grażyna Witkowska – Gac. W tym roku w zmaganiach uczestniczyło 18 drużyn, rywalizujących w kilku konkurencjach, obejmujących sport, konkursy wiedzy ogólnej i zagadki logiczne. Nasze przedszkole reprezentował Piotruś Cach i jego mama z grupy IVI. Informujemy, że nasza drużyna zdobyła wyróżnienie. GRATULUJEMY!

  „Spotkanie z Psami – Ratownikami”

  7 marca nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście – Ratownicy z PSAMI RATOWNIKAMI z Sekcji Poszukiwawczo – Ratowniczej. Początek spotkania umilił nam występ dzieci z gr. III „Motylki”. Przedszkolaki pięknie się zaprezentowały – śpiewając piosenki i recytując wiersze przybliżyły pozostałym dzieciom jak bardzo ważne są psiaki w naszym życiu. Następnie Goście opowiedzieli nam kogo ratują psy-ratownicy, jak się je szkoli i pozwolili nam je pogłaskać. Niektórzy z nas chętnie zostaliby opiekunami takich piesków, a może i strażakami – ratownikami? W podziękowaniu za przybycie psiaki dostały maskotki do zabawy oraz wielką paczkę karmy. Ratownikom i jednocześnie opiekunom psów serdecznie dziękujemy:-)

  „Dzień Piegów”

 • „Piegi są małe, piegi są duże
 • Piegi odnajdziesz w całej naturze.
 • Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają.
 • Najładniej jednak na buziach wyglądają :)”


 • 1 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Piegów. W tym dniu każda buźka była….piegowata!!! Przedszkolaki miały okazję poznać znanych bohaterów bajkowych, którzy na swej twarzy mieli piegi, a Pippi Langstrumpf osobiście zabrała je do swojej krainy. Przedszkolaki poznały ciekawostki na temat Szwecji – kraju w którym mieszka ruda piegowata dziewczynka a także pobawić się w ulubione zabawy dzieci ze Szwecji. Nie obyło się bez uśmiechu na twarzach, kiedy dzieci próbowały chodzić tyłem, czy spacerować w zadużych butach, a za dobrze wykonane zadanie dzieci mogły otrzymać piegi, rodem z Akademii Pana Kleksa. Pippi ukryła również skarb – piegowate ciasteczka, które przedszkolaki musiały odnaleźć rozwiązując krzyżówkę. W tym dniu było zabawnie i ….piegowato!

  Luty 2018

  Konkurs „Mam Talent” w Sp Nr 9

  27 lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 9 w Dębicy odbył się konkurs „Mam Talent 2018”. Celem konkursu było kształtowanie estetycznych przeżyć muzycznych, rozwijanie możliwości artystycznych i umysłowych, wyzwalanie poprzez zabawę poczucia bezpieczeństwa, sukcesu i wiary we własne możliwości, wywieranie dodatniego wpływu na stan zdrowia psychicznego dziecka poprzez zabawę oraz promocja alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

  Naszego przedszkola reprezentowały dziewczynki z grupy IV- Zuzia Ryba, która zdobyła wyróżnienie prezentując przed szersza publicznością utwór ,, Wilk i 7 koźlątek”. Natomiast III miejsce zajęła Zuzia Cichowska w gimnastyce akrobatycznej do muzyki ,, Smerfy”. Gratulujemy odwagi i wspaniałego występu.

  „Wyjście do Kina Kosmos”

  Dnia 26.02.2018 dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu pt. „Rzecz się stała niesłychana, przyszedł baran do barana”, wystawionym na scenie DK „Kosmos”. Był to zbiór najbardziej znanych wierszy Jana Brzechwy, przedstawionych humorystycznie. Dzieciom spektakl bardzo się podobał i z uśmiechami na twarzach powróciły do przedszkola.

  „Zimą bawię się bezpiecznie”

  Dnia 16 lutego Jeżyki zaprosiły wszystkie przedszkolaki na przedstawienie „Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie”. Były to scenki wdrażające dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych. Wszystkie przedszkolaki otrzymały „Kodeks postępowania podczas zabaw zimowych”, którego zobowiązały się przestrzegać. Następnie odbył się quiz o bezpieczeństwie podsumowujący wiadomości przedszkolaków z pierwszego półrocza wynikający z Planu Rocznego Przedszkola. Uczestnicy quizu spisali się znakomicie i zostali obdarowani lizaczkami i plakietkami „Bezpieczny przedszkolak”.

  Akcja „Góra Grosza”

  Po raz kolejny nasze przedszkole miało możliwość przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. W tym roku była to już osiemnasta edycja tego projektu. Wartość drobnych monet, które przyniosły nasze przedszkolaki wyniosła 106zł.94gr. – kwota ta została przekazana na pomoc dzieciom, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Starszaki z zapałem segregowały pieniążki mając świadomość, że wspomogą one ich koleżanki i kolegów, którzy są w potrzebie. Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali zainteresowanie tą szlachetną akcją charytatywną.

  Styczeń 2018

  Święto Babci i Dziadka

  W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste spotkania. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki oraz tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

  Urodziny Kubusia Puchatka

  Kubuś Puchatek, to jeden z najsympatyczniejszych misiów książkowych, ulubieniec wszystkich dzieci (a nawet dorosłych). Z okazji jego 92 urodzin gr. I „Pajacyki” zorganizowała pełne atrakcji przyjęcie urodzinowe dla Misia o małym rozumku. Na uroczystość zostały zaproszone wszystkie Przedszkolaki. Atmosfera była niezwykle ciepła i radosna. Nie zabrakło oczywiście gromkiego ,,Sto lat” na cześć solenizanta, życzeń i uścisków. Pani Dyrektor oraz każda grupa przygotowała dla Kubusia Puchatka upominki, a przyjaciele ze Stumilowego Lasu – Tygrysek i Prosiaczek przygotowali różne zagadki i konkursy aby uprzyjemnić Przedszkolakom przyjęcie urodzinowe. Po zakończonej zabawie wszyscy zostali zaproszeni na urodzinowy tort, który był tak pyszny, że w mgnieniu oka znikał z talerzyków. Był to dzień pełen pozytywnych emocji i niewątpliwie każde dziecko będzie wspominało urodziny Kubusia Puchatka jeszcze bardzo długo.

  Dzień Babci i Dziadzia w grupie „Jeżyków”

  16 stycznia przedszkolaki z grupy „Jeżyki” zaprosiły swoje babcie i dziadków na przedszkolną uroczystość, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w rolę bohaterów bajki „Śpiąca Królewna”, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Podczas występu niejednej babci i dziadziowi łezka zakręciła się w oku. Następnie seniorzy zostali obdarowani drobnymi upominkami własnoręcznie wykonanymi przez swoje wnuki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice – serdecznie dziękujemy.

  „Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek”

  17 stycznia po raz siódmy już odbył się Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek organizowany przez PM nr 4. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Kolędnicze serce Polski”, a z zaproszenia do udziału w nim skorzystało 17 dębickich przedszkoli. Po krótkich jasełkach z motywami patriotycznymi w wykonaniu gospodarzy uczestnicy przeglądu kolejno prezentowali przygotowane utwory. Nasze przedszkole reprezentowały: Zuzia Ryba z gr. IV i Tosia Łuka z gr. V. Zuzia zaśpiewała wesołą pastorałkę „Kundel Rudy”, a Tosia nastrojową melodię „Złota gwiazdka”. Podczas wręczania nagród i dyplomów organizatorzy przeglądu docenili odważny i profesjonalny występ naszych dziewczynek. Oprócz wykonania kolędy lub pastorałki zadaniem uczestników było przygotowanie gwiazdy kolędniczej. Gośćmi honorowymi przeglądu byli Panowie burmistrzowie: Mariusz Szewczyk, Wojciech Iwasieczko oraz Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty – Pan Ireneusz Kozak.

  „Czary mary – czyli spotkanie z magikiem”

  16 stycznia nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość, który przeniósł przedszkolaki w świat iluzji i czarów. Na ten dzień dzieci czekały z niecierpliwością i nie zawiodły się. Wspaniałe widowisko chwilami zapierało dech w piersiach małych widzów, zwłaszcza, gdy w magiczny sposób pojawiały się i znikały przedmioty czy fruwały papierowe kartki. Zabawa w czarowanie wszystkim bardzo się podobała. Niektóre przedszkolaki zostały nawet zaproszone do asystowania artyście i pod jego okiem naprawdę czarowało. Spektakl zaprezentowany przez magika nie tylko przybliżył przedszkolakom sztukę iluzji na wysokim poziomie, ale był dla nich świetną atrakcją i doskonałą zabawą.

  „Bal Karnawałowy”

  „Tańczą, tańczą serpentyny i kołyszą się balony, znów karnawał do nas przyszedł, tak radosny i szalony” – radosną i szaloną zabawę karnawałową poprowadziła w tym roku dla nas Pani Katarzyna Sikora z firmy „Progres”. Pani Kasia „tanecznym krokiem” poprowadziła nas przez różne kraje świata. W Brazylii pląsaliśmy sambę, w Austrii – walca, w Hiszpanii – gorące flamenco… Nie zabrakło wesołych konkurencji międzygrupowych: tańca z balonami, przechodzenia pod liną czy chwytania baniek mydlanych. Podczas pokazu mody każdy uczestnik balu mógł zaprezentować swój strój. I tak mogliśmy podziwiać przepiękne ksieżniczki, czarujące wróżki, kotki, smoki, piratów, żołnierzy, policjantów, a nawet kosmitę i Indianina!

  Grudzień 2017

  „Tak! On jest królem”

  Jasełka od wielu lat wpisane są do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym przedszkolu. W tym roku przygotowały je dzieci z gr. IV „Niedźwiadki”. 20 grudnia widzowie mogli przeżyć historię Marii i Józefa w scenkach z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów. Piękna scenografia, barwne kostiumy i ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszyło serca licznie zgromadzonej publiczności. Myślą przewodnią wspólnego świętowania stały się słowa pastorałki – Tak! On jest królem! Inscenizacja tematyczna, przygotowana pod kierunkiem pani Renaty Kliś oraz pani Doroty Tuchowskiej uprzyjemniła przedświąteczne chwile wszystkim przedszkolakom oraz zaproszonym gościom, wśród których znaleźli się emerytowani nauczyciele i pracownicy naszego przedszkola. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki oraz zgromadzeni goście przyjęli życzenia świąteczne od pani dyrektor i udali się na wspólny wigilijny obiad.

  Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

  Dzieci smakowały barszczyk, rybkę, kapustę z grzybami i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

  „Z wizytą z życzeniami w Ratuszu”

  „W Bożego Narodzenia czas niech miłość będzie w nas, niech pokój wokół panuje, a dobro nad złem króluje!”.

  W przedświątecznym tygodniu delegacja naszego przedszkola wybrała się z wizytą do Urzędu Miejskiego. Monika i Seweryn z grupy starszaków wierszem i prozą życzyli Panu Burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi oraz jego zastępcy – Panu Wojciechowi Iwasieczko miłości i pokoju, zdrowia, spełnienia marzeń, zawodowej satysfakcji i sukcesów w pracy. Dzieci w imieniu całej społeczności PM nr 9 wręczyły obu Panom symboliczne upominki: choinki i bombki.

  „Ostrożnie z prądem”

  W dniu 18 grudnia grupa I „Pajacyki” zaprosiła wszystkie przedszkolaki, aby pokazać jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych, jak zachować się w pobliżu infrastruktury elektrycznej oraz na co szczególnie zwracać uwagę, żeby nie doszło do wypadku. „Pajacyki” przedstawiły kilka wesołych scenek ukazujących nieprawidłowe zachowania i śpiewały piosenki. Dzieci mogły również obejrzeć film „Włącz ostrożność” przybliżający poruszany temat. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały kolorowe książeczki ufundowane przez firmę TAURON.

  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Śnieżna zima zaklęta w bombce”

  15.12.2017 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Śnieżna zima zaklęta w bombce, w oparciu o Baśnie H. CH. Andersena” zorganizowanego przez Niepubliczne Przedszkole Weldon Kids w Dębicy. Nasze przedszkole w konkursie reprezentowali: Szymon i Piotr Cach z rodzicami, którzy wykonali bombkę z wykorzystaniem motywów baśni Królowa Śniegu. Nasi mali artyści zostali wyróżnieni w konkursie oraz nagrodzeni dyplomami i pięknymi upominkami.

  Ponadto galę wręczenia nagród uświetnił występ dzieci z Niepublicznego Przedszkola Weldon Kids, które wraz ze swoimi paniami przygotowały inscenizację wspomnianej już baśni H. CH. Andersena pt. Królowa Śniegu.

  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze przedszkolaków wpływa”

  13 grudnia grupa V oraz uczestnicy konkursu plastycznego „Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze przedszkolaków wpływa” wzięli udział w uroczystej gali finałowej w DK „Kosmos”. Organizatorem konkursu był Burmistrz Miasta Dębicy, a jego głównym celem – podniesienie poziomu wiedzy dzieci oraz ich rodziców nt. zależności pomiędzy sposobem odżywiania się a stanem zdrowia. W konkursie brało udział ponad 400 dzieci z wszystkich dębickich przedszkoli, dlatego ogromną dumą i radością jest dla nas fakt, że w gronie laureatów znalazły się Laura i Łucja Wójcik z gr. II. Jury przyznało im trzecie miejsce. Ponadto Kapituła Konkursowa wyróżniła pracę Lidii Jurek z gr. III. Zwycięzcy i autorzy wyróżnionych prac otrzymali z rąk Pana Burmistrza nagrody i dyplomy. Następnie cała sala przez blisko godzinę bawiła się wesoło z Elfami, Myszką Miki i Św. Mikołajem.

  Wycieczka do Portu Lotniczego „Jasionka” w Rzeszowie

  W dniu 12 grudnia przedszkolaki z gr. II „Biedronki” oraz z gr. III „Motylki” pojechały autokarem na wycieczkę do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Na lotnisku przywitał dzieci pracownik służb lotniczych, który oprowadził ich po Terminalu pasażerskim i zapoznał z pracą poszczególnych służb. Dzieci miały możliwość obserwacji drogi jaką musi przejść każdy pasażer samolotu od odprawy bagażu poprzez pobranie kart pokładowych oraz kontroli bezpieczeństwa. Ponadto przedszkolaki zapoznały się ze służbami pracującymi w porcie, obserwowały start i lądowanie samolotów. Ogromnym przeżyciem było wejście na Teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i przejście przez punkt kontroli bezpieczeństwa. Następnie oglądali samochody bojowe straży lotniskowej oraz ich wyposażenie. Strażacy zainteresowali przedszkolaków używanym sprzętem oraz zademonstrowali jego użycie oraz działanie armatek wodnych. Dzieci zwiedziły również lotniskową kaplicę im. Św. Jana Pawła II, z której korzystają pasażerowie przed lotem modląc się przy relikwii Ojca Świętego. Radośni i pełni wrażeń dzieci wróciły do przedszkola z entuzjazmem wspominając wyprawę.

  „Jeżyki” w Fabryce bombek choinkowych

  12 grudnia dzieci z grupy V „ Jeżyki” udały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych „ROMEX” w Rzeszowie.

  Dzieci mogły obserwować długi proces produkcji bombek choinkowych. Zobaczyły jak powstają te piękne ozdoby od samego początku. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało bombkę z wypisanym własnym imieniem.

  Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wspaniałych wrażeń. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będzie ich piękna kolorowa bombka.

  Z wizytą w Szkole Podstawowej Nr 11

  Dnia 7 grudnia dzieci z grupy „Jeżyki” i „Niedźwiadki” zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 11 na przedstawienie „Jest taki kwiat”. Bajka została wystawiona z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych. W roli bohaterów wystąpili młodzi aktorzy – uczniowie klas integracyjnych. Przedszkolaki z mnóstwem pozytywnych emocji i z uśmiechami na twarzy opuszczały szkołę. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

  Wizyta Świętego Mikołaja

  Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Już od samego rana z wielką niecierpliwością przedszkolaki nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Zaraz po śniadaniu wszystkie dzieci zebrały się w sali „Biedronek” aby obejrzeć inscenizację przygotowaną przez gr. II pt. „Mikołaj w krainie bajek”. I właśnie podczas występu próg sali przekroczył najważniejszy dla dzieci gość – Święty Mikołaj! Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Mikołaj z uśmiechem na twarzy rozweselił dzieci i nawet dla nich zatańczył! Wszystkie przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście obiecywały, że będą bardzo grzeczne. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, oglądały prezenty i zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

  Listopad 2017

  Wycieczka do Fabryki bombek choinkowych

  29 listopada dzieci z grupy II „ Biedronki” i III „ Motylki” udały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych „ROMEX” w Rzeszowie.
  Dzieci mogły obserwować długi proces produkcji bombek choinkowych. Zobaczyły jak powstają te piękne ozdoby od samego początku.
  W pierwszym etapie zapoznały się z procesem dmuchania bombek. Następnie zapoznały się z etapem „srebrzenia”, gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów zdobienia. Na koniec zobaczyły jak maluje się i dekoruje bombki, które zamieniają się w prawdziwe dzieła sztuki. Od ich barw i pięknych wzorów aż mieniło się w oczach. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało bombkę z wypisanym własnym imieniem.

  Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wspaniałych wrażeń. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będzie ich piękna kolorowa bombka.

  Rozstrzygnięcie konkursu rodzinnego „Bezpieczna droga do przedszkola”

  27 listopada odbyło się rozstrzygnięcie przedszkolnego konkursu pt. „Bezpieczna droga do przedszkola”. Zadaniem jego uczestników było przygotowanie przy pomocy rodziców makiety na zaproponowany temat. Wszystkie prace mieliśmy okazję podziwiać w przedostatnim tygodniu listopada w hollu przedszkola. Oto wyniki konkursu:

 • I miejsce: Szymon i Piotr Cach
 • II miejsce: Madzia i Gabrysia Kalita
 • III miejsce: Wojciech Wyszyński
 • IV miejsce ex aequo zajęli: Sara Kusibab, Filip Charchut, Jakub Pawełek, Maksymilian Świętoń, Zuzia i Julia Moskal.


 • Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zainteresowanie konkursem, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

  „Biedronki” w bibliotece obchodziły „Światowy Dzień Pluszowego Misia”

  „Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest, Dorotka, Adaś i Justysia, wesoło wszyscy bawią się”.

  Dnia 24 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci z grupy II „ Biedronki” wybrały się do Biblioteki Miejskiej wraz ze swoimi ulubionymi misiami przyniesionymi z domu.
  Panie bibliotekarki zorganizowały różne zabawy z udziałem misiów. Dzieci przedstawiały swoje misie, opowiadały, jak mają na imię, rozwiązywały misiowe zagadki, wykonywały gimnastykę ze swoją maskotką a także słuchały opowiadania o misiowych przygodach. Przedszkolaki świetnie się bawiły podczas tańców ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Na zakończenie zajęć otrzymały odznakę „ Przyjaciela Pluszowego Misia” i podziękowały Panią z biblioteki za wspaniałą zabawę.
  Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

  „Dzień Życzliwości”

  „Trzy słówka za małe trzy grosze - dziękuję, przepraszam i proszę”.

  W poniedziałek 27 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Życzliwości”. Z tej okazji dzieci z gr. III „Motylki” przygotowały przedstawienie pt. „Królewna Gburka”, po którym wszystkie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie życzliwości.

  „Dzień Pluszowego Misia”

  W piątek 24 listopada obchodziliśmy „Święto Pluszowego Misia”.

  Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.
  Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki oraz misiowe tańce.

  Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

  „Akademia Małego Strażaka”

  Dnia 24.11.2017r. dzieci z gr IV, V, gościły przedstawicieli Akademii Małego Strażaka z Brzeźnicy.

  Podczas tego spotkania strażacy przybliżyli obecnym zasady postępowania w przypadku pożaru, sposoby alarmowania służb ratowniczych. Przedstawiciele straży zaprezentowali naszym wychowankom ubranie specjalne, sprzęt ochrony dróg oddechowych, sprzęt do akcji ratowniczych-gaśniczych oraz pokazali jak należy udzielać pierwszej pomocy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Samodzielnie wykonywały wszystkie ćwiczenia na przyniesionych w tym dniu misiach.

  Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy z Akademii na długo pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

  „Jeżyki” w Szkole Podstawowej nr 9

  W dniu 23 listopada przedszkolaki z grupy „Jeżyki” udały się do Szkoły Podstawowej nr 9 na zaproszenie pani Zofii Więch. Dzieci zostały serdecznie powitane i przyjęte przez uczniów klasy III. Brały udział w lekcji na temat narządu słuchu. Pani Zofia w bardzo przystępny sposób przybliżyła przedszkolakom temat. Następnie uczniowie zagrali kilka utworów na flecie, a dzieciaki wtórowały im na trąbkach, którymi zostali obdarowani przez starszych kolegów. Były też wspólne zabawy, na zakończenie których pani Zosia śpiewająco zaprosiła przedszkolaków na zabawę andrzejkową do szkoły.

  Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

  Bezpieczeństwo – ważna sprawa

  W ramach realizacji programu „Bezpieczny przedszkolak”,
  w dniu 22 listopada, do Przedszkola Miejskiego nr 9 zaproszeni zostali pracownicy Straży Miejskiej w Dębicy. Dzieci z grupy „Niedźwiadki” przygotowały przedstawienie w oparciu o znane bajki. Następnie przedszkolaki z uwagą wysłuchały pogadanki na temat „Nie ufaj obcym” przedstawionej przez strażników miejskich i wzięły udział w quizie na temat bezpieczeństwa. Na zakończenie w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” funkcjonariusze Straży Miejskiej przeczytali dzieciom opowiadanie dotyczące oczywiście bezpieczeństwa i obdarowali naszych milusińskich misiami – odblaskami.

  Serdecznie dziękujemy Straży Miejskiej za odwiedzenie naszego przedszkola i upominki.

  Zabawa Andrzejkowa

  „Hokus pokus, czary mary niech się spełnią andrzejkowe czary”
  21 listopada w przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Impreza przebiegała w niezwykle magicznym nastroju, były bańki mydlane, wielka piana i mnóstwo ciekawych zabaw przy dźwiękach piosenek dobrze znanych wszystkim dzieciom. Przedszkolaki bawiły się doskonale, a całą zabawę prowadził tatuś Filipka z II grupy – pan Daniel Szczepanik ( Kinder SID ), któremu bardzo dziękujemy. To niezwykłe, bajkowe spotkanie, pełne tajemniczości i wrażeń z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków!

  Pasowanie dzisiaj mam…

  Dzień 14 listopada pozostanie na długo w pamięci dzieci z gr. I „Pajacyki” i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.
  Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym pomogli im chłopcy z gr. IV – Piotruś Cach i Janek Ryszkiewicz. „Pajacyki” występując przed tak wielką publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą, a starszaki przyrzekły dawać dobry przykład swoim młodszym kolegom i koleżankom.
  Puntem kulminacyjnym spotkania było samo pasowanie na przedszkolaka, którego dokonała pani dyrektor przy pomocy wielkiego lizaka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy i słodkie niespodzianki.
  Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowych zdjęć, a na stołach czekały na nie pyszności przygotowane przez ich rodziców.


 • Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości piekąc pyszne ciasta i ciasteczka:
 • P. Iwona i Tomasz Cach
 • P. Magdalena i Tomasz Golba
 • P. Ewa i Marian Ryszkiewicz
 • P. Katarzyna i Ireneusz Smolak
 • P. Natalia i Grzegorz Szpara
 • Poranek Patriotyczny – obchody Dnia Niepodległości

  Wszyscy są odpowiedzialni za ducha patriotyzmu, a przede wszystkim rodzina i przedszkole. Patriotyzm trzeba pielęgnować i to jest zadanie dla nas wszystkich. Dlatego wychowanie patriotyczne jest w pełni realizowane w naszym przedszkolu poprzez poznanie symbolów narodowych, legend, hymnu i spotkań z ciekawymi ludźmi, szerzącymi takie wartości.
  10 listopada odbył się w przedszkolu Poranek Patriotyczny z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez dzieci z grupy Jeżyki. Ubrani w biało czerwone stroje, z kotylionami na piersi przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki o naszej Ojczyźnie.

  II Międzyprzedszkolny Konkurs Patriotyczny pt. „Polskie tradycje, zwyczaje i obrzędy ludowe”.

  8 listopada W Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się ogłoszenie wyników II Międzyprzedszkolnego Konkursu Patriotycznego pt. „Polskie tradycje, zwyczaje i obrzędy ludowe”. Organizatorami tego konkursu byli: Przedszkole Miejskie nr 2 – Integracyjne, Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej oraz Galeria Sztuki MOK.
  Rozdanie nagród, wyróżnień oraz podziękowań dla wszystkich uczestników konkursu poprzedziła krótka inscenizacja w wykonaniu przedszkolaków z MP nr 2 – Integracyjne na temat obyczajów i ludowych obrzędów. Z naszego przedszkola w konkursie wzięli udział: Magdalena Zaręba, lat 6, Wiktor Wojtoń, lat 5 oraz Gabriela Kalita, lat 4. Z 47 prac plastycznych i przestrzennych wykonanych przez dzieci z 16 dębickich przedszkoli wyłoniono zwycięzców.
  W kategorii dzieci młodszych I miejsce zdobył Wiktor Wojtoń z gr.III. Wśród starszych przedszkolaków II miejsce – Magdalena Zaręba z gr. IV
  Naszym zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

  Wycieczka do Teatru „Maska” w Rzeszowie

  Jedną z pierwszych historii, którą przedstawiamy naszym dzieciom jest opowieść o maleńkiej Calineczce. Zaczyna się ona od magicznego ziarenka. To z niego wyrósł piękny kwiat, w środku którego znajdowała się jeszcze piękniejsza dziewczynka… 7 listopada dzieci z gr. IV i V miały możliwość obejrzenia na żywo przygód Calineczki w prawdziwym teatrze. Spektakl powstał na motywach bajki H.Ch. Andersena. Jego twórcy, aby oddać skalę otaczającego Calineczkę świata postawili na wykorzystanie ciekawych, wielkich form. Zamiast słów komunikują się z widzami za pomocą obrazów, ruchu i dźwięków. Taka nowoczesna interpretacja znanego utworu na pewno zaintrygowała naszych najmłodszych i zachęciła do ponownych wizyt w teatrze.

  Na Cmentarzu Wojskowym

  W pierwszych dniach listopada przedszkolaki z gr. IV i V odwiedziły Cmentarz Wojskowy przy ulicy Cmentarnej. Założono go podczas I wojny światowej, ale pochowani są tu również żołnierze polegli w latach późniejszych m.in. podczas kampanii wrześniowej 1939 r. Znaleźli tu także spoczynek związani z Dębicą twórcy: Jerzy Żuławski, Waleria Szalay-Groele oraz Władysław Strumski. Chwilą zadumy i milczenia dzieci oddały cześć zmarłym. Zapalając tradycyjnego znicza wyraziły swą pamięć o ogromnych stratach i cierpieniu, jakiego doznali nasi przodkowie podczas toczących się wojen.

  Październik 2017

  Akcja edukacyjna „My Nie Gryziemy”

  27 X dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w szkoleniu w zakresie profilaktyki pogryzień i ataków przez psy. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „My Nie Gryziemy” prowadzonej od 2013 roku przez fundację Ewy Naworol. Odbyło się ono na pokładzie nietypowej i rzadko spotykanej na polskich drogach amerykańskiej ciężarówki marki Freightliner, która przyjechała na Dębicki Rynek. Multimedialny pokaz przeplatały ćwiczenia praktyczne. Przedszkolaki poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa w obcowaniu z psami m.in, że nie należy patrzeć obcemu psu prosto w oczy, że nie można przeszkadzać mu w jedzeniu, że nigdy nie powinno się uciekać przed psem, bo i tak jest on szybszy od człowieka, że nie wolno podchodzić do obcego psa bez pytania. Dzieci uczyły się mowy ciała psów – oznak wskazujących na to, że pies jest spokojny, czujny, przestraszony czy zaczepny. Każdy uczestnik szkolenia przećwiczył „pozycję żółwia” chroniącą podczas ataku psa. Na szkoleniu mowa była również o odpowiedzialności za swojego czworonoga, o produktach, które może on spożywać i które mu szkodzą oraz o obowiązku sprzątania po nim. Mamy nadzieję, że zdobyte informacje wzmocnią czujność naszych dzieci podczas kontaktów z psami i uchronią przed przykrymi przygodami.

  Święto Pieczonego Ziemniaka w gr. II „Biedronki”

  Jesień to czas zbiorów ziemniaków a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji skorzystały przedszkolaki z II grupy „ Biedronki”. 20.10.2017 r. wraz z nauczycielkami wybrały się do „Koła Łowieckiego Bażant” w Brzeźnicy na ognisko zorganizowane z okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Gdy ziemniaki piekły się w ognisku dzieci z twarzami pełnymi uśmiechów, brały udział w różnych konkurencjach, w których głównym bohaterem był ziemniak. Przedszkolaki rzucały ziemniakiem do celu i przenosiły ziemniaki na drewnianych łyżkach. Nie zabrakło też tańców i zabaw ze śpiewem, które są świetną okazją, aby się lepiej poznać.
  W czasie trwania imprezy dzieci zajadały pyszne, pieczone ziemniaczki oraz kiełbaski. Wszystkim czas miło upłynął, co potwierdzały uśmiechy na twarzach dzieci. Po zakończonej zabawie wszyscy wróciliśmy do przedszkola.

  Mobilna Filharmonia w Przedszkolu

  Spotkania z mobilną filharmonią przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium, a młodym wykonawcom – umożliwiają przedstawienie swoich umiejętności przed szerokim audytorium.
  Tak stało się również w naszym przedszkolu, 13.10.2017r. Tego dnia odwiedzili nas artyści z Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa.
  Goście przygotowali dla dzieci nowatorską lekcję muzyki, mającą na celu rozbudzenie ich muzycznych zainteresowań i wskazać przyjemność, jaką daje im czynne lub bierne obcowanie z muzyką. To ważne, aby przedszkolaki uczestniczyły jak najczęściej w takich wydarzeniach, które znacząco wpływają na ich rozwój i dobre samopoczucie.

  „Dziś od rana plusk w łazience – przedszkolaki myją ręce”

  Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest 15 października. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy UNICEF w 2008 roku. Akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki.
  Nasze przedszkolaki też obchodziły ten wyjątkowy dzień. Dzieci miały okazję oglądnąć inscenizację pt. „Brudne ręce i coś więcej” w wykonaniu przedszkolaków z grupy „Jeżyki”. Następnie dowiedziały się co to są bakterie i wirusy oraz dlaczego tak ważne dla naszego zdrowia jest częste i dokładne mycie rąk. Na zakończenie dzieci brały udział w konkursach i zabawach z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

  Dzień Drzewa

  11 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Drzewa, które wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. My w naszym przedszkolu zdecydowaliśmy się spojrzeć w przyszłość, ponieważ naszym marzeniem jest żyć i cieszyć się pięknem przyrody. By te marzenia mogły się spełnić, należy szczególnie w takich dniach zatrzymać się i zrobić coś dla natury.
  Z tej okazji grupa „Jeżyków” przygotowała przedstawienie ekologiczne pt. „Zielony Kapturek i Leśne Ludki”, następnie nasz gość Pan Leszek Bonar z Nadleśnictwa Dębica opowiedział dzieciom o podstawowych zasadach ochrony przyrody oraz pogłębił wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym. W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytał przedszkolakom opowiadanie „Wizyta leśniczego”. Na zakończenie dzieci z grupy „Jeżyki” razem z panem leśnikiem posadziły w ogrodzie przedszkolnym sadzonki iglaków przyniesione przez naszego gościa. Serdecznie dziękujemy!

  Wrzesień 2017

  Urodzinki w grupie "Biedronek"

  Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W grupie "Biedronki" we wrześniu urodziny obchodziły:

 • Aleksandra
 • Judytka
 • Dziewczynkom życzymy Wszystkiego Najlepszego!!!
 • W Muzeum Lizaka

  Dnia 20.09.2017r. dzieci z grupy „Biedronki „ i „Jeżyki” udały się na wycieczkę z okazji Dnia Przedszkolaka do Muzeum Lizaka w Jaśle. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od sklepiku ze słodkościami, tam dzieci mogły zobaczyć różne rodzaje lizaków, różniących się kształtami, wielkościami i kolorami. Pani przewodnik, która oprowadzała dzieci opowiedziała o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała produkcja na przestrzeni kolejnych lat. Dzieci miały możliwość powąchać, dotknąć różnego rodzaju cukrów, które są wykorzystywane do produkcji słodyczy. Zobaczyły również eksponaty maszyn stosowanych w karmelarstwie. Dzieci miały również okazję pooglądać prace z konkursu plastycznego „Mój wymarzony lizak” zorganizowanego dla przedszkoli i szkół z województwa podkarpackiego. Jednak największą atrakcją dla dzieci była możliwość własnoręcznego uformowania lizaka. To była ciekawa i słodka wycieczka. Dzieci zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia. Z własnoręcznie zrobionym lizakiem i uśmiechem na twarzy dzieci wróciły do przedszkola.

  Dzień Przedszkolaka

  Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka przypadającego na dzień 20 września w naszym przedszkolu odbył się pierwszy w tym roku szkolnym bal. Zabawę poprowadził specjalnie zaproszony profesjonalny wodzirej. Tańce przy wesołej i skocznej muzyce przeplatane były pokazami puszczania baniek mydlanych, zabawami z chustą animacyjną, z liną, z gazetami, konkursami sprawnościowymi. Każda z grup wzięła udział w sesji zdjęciowej indywidualnej i grupowej. Mimo pochmurnej i deszczowej pogody u nas na balu był gwarnie, pogodnie i wesoło, liczymy, że taka atmosfera pozostanie u nas przez cały rok szkolny aż do czerwca!

  Spotkanie z policjantem

  W dniu 18.09.2017r. w ramach programu „ Bezpieczny Przedszkolak” nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Na początku spotkania dzieci przedstawiły krótką inscenizację pod tytułem „Uważajcie na drodze”, zaśpiewały piosenkę i recytowały wierszyki. Następnie Pani sierż. szt. Magdalena Baran przeprowadziła pogadankę na temat bezpieczeństwa, której celem było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pani sierż. szt. Magdalena Baran, w formie praktycznej, przypomniała podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapoznała dzieci z ważnymi numerami alarmowymi. Następnie wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Zwróciła również uwagę na konieczność korzystania przez dzieci z fotelików i pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem. Podała bardzo ważne informacje dotyczące sposobów zachowywania się w sytuacji ataku psa, które dzieci same mogły zaprezentować (pozycja tzw. „żółwika”). Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie spotkania pani policjantka została zaproszona do przeczytania bajki „ Bezpieczny Przejazd” w ramach programu „ Lubimy czytać” oraz otrzymała podziękowanie i mały upominek.

  Sprzątanie świata

  15 września grupa „Jeżyków” wzięła udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata 2017″. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Jak co roku dzieci z grupy „Jeżyków” wyruszyły w teren zaopatrzone w worki i rękawice, aby uprzątnąć śmieci, przy okazji segregując je w myśl tegorocznego hasła „Nie ma śmieci – są surowce”.